«Гарна мова – одним словом»

     3040  

У «Книжковому дворику» організували розпродаж книжок «Книгоlove». Такий захід відбувся вперше з ініціативи видавництва «Апріорі», щоб згуртувати любителів почитати й подарувати їм шанс придбати літературу зі знижками. Дітки насолодилися майстер-класом з розмальовками, а дорослі занурилися у неймовірну літературну атмосферу.

Родзинкою заходу стала презентація книг Тараса Берези «Суржик – на смітник» та «Гарна мова – одним словом (поезія)». Тарас Береза – автор словників української мови, серед яких: «Мова – не калька», «Так кажуть», «Сучасний англо-український словник живої мови» та ін.

Люди

Тарас Береза занепокоєний сучасним станом української мови. Адже люди звели мовне питання, гуманітарну політику до чогось примітивного. Усі спілкуються, як хочуть. Говорити суржиком, російською мовою – немає значення, бо «й так зрозуміють». У цьому, на думку автора, основна загроза українській мові.

«Я мав певні перестороги щодо початку роботи над першими словниками. Всі говорили, навіщо ти то робиш, кому той словник потрібен… Але ми знаємо, що побутує на нашій вулиці, яка в нас засмічена українська мова. Багато маємо росіянізмів, висловів, які повсякденно вживаємо, які не є властивими нашій мові. Наприклад, «в першу чергу», класичний приклад кальки. В українській мові – це «насамперед», «по-перше». Є проблема використання фразеологізмів. Звідусіль чуємо: «до свадьби заживьот». А це можна замінити колоритним «загоїться, як весілля скоїться».

В умовах глобалізації англійської мови з одного боку та навалу російської – з іншого, важливим є мовний патріотизм. Наша нація насамперед повинна утверджувати національну мову. У нас надзвичайно багата мова, але її можна побачити лише в літературі, почути в театрі, в таких-от середовищах. А це все потрібно доносити до широкого загалу. Мовну проблему мають засоби масової інформації. Чуємо багато покручів і на телебаченні. Мова страждає від побутування в ній складних конструкцій. «Гарна мова – одним словом (поезія)» дає можливість читачу спрощувати такі вислови одним словом, звідси й назва словника. Автор сподівається, що українці не будуть байдужими до національної святині та не забудуть про величезний внесок у розвиток рідного слова, що зробили колись герої України – громадські та культурні діячі.

Тарас Береза поділився своїми планами на майбутнє: «Озброївшись такою кількістю шанувальників, я просто приречений продовжувати. Аудиторія просить ще (сміється). Восени буде книжковий форум – очікуйте поповнення серії»

Учасники презентації мали змогу поповнити свою домашню колекцію книжок словниками Тараса Берези з авторським підписом.

Марта Шваб