Роксолана Богуцька: «В образі Джамали хочеться кольору згорілих троянд»

     2675  

Перемога на цьогорічному Євробаченні дуже ощасливила б змучену війною Україну. Цього року, мабуть, уперше за останнє десятиліття Україна настільки сильно хоче цієї перемоги. І завдяки потужності пісні Джамали вірить у неї.

У 2004-му синьо-жовтий прапор прикрасив центральну сцену Європи із «дикою» Русланою. Та перемога була яскравою, як і образ самої співачки та її балету. Тоді Україна стала світовим трендом не лише завдяки переможній пісні, а й завдяки тим унікальним візуальним образам, які настільки вдало доповнили композицію Руслани. Їх усіх створила відома львівська дизайнерка, жінка вишуканого смаку та невпинна етноекспериментаторка Роксолана Богуцька. Ми вирішили з’ясувати, в якому образі, на її думку, має постати перед Європою Джамала.

2004 року Руслана тріумфувала на Євробаченні в образі, який створила Роксолана Богуцька

2004 року Руслана тріумфувала на Євробаченні в образі, який створила Роксолана Богуцька.

– Я стежила за виступами Джамали і у відбірному півфіналі, і у фіналі, і погоджувалася із зауваженнями Меладзе щодо непоєднуваності, розірваності пісні, сценічного оформлення та образу самої співачки. Дуже сильна композиція, потужне цікаве сценічне оформлення, а от одяг ніяк до цього не пасував. Треба знайти щось єдине, що об’єднає оцю розрізненість. І я думаю, що саме костюмом треба підкреслити національність пісні, використати у ньому етномотиви кримського народу.

– У півфіналі Джамала виступила в темному одязі, у фіналі – у дуже світлому. Втім критикували й один, і другий…

– Думаю, що це мають бути яскраві тони, не світлі кольори і не дуже темні. Мені хочеться якогось такого полум’яного, власне, не червоного, а кольору вогню, який тліє, кольору отих згорілих троянд, які використовували як візуальне оформлення номера. Це далеко не відкриті кольори, не прямі. Це мали б бути складні відтінки, які чіпляють увагу. Хочеться мурашок по тілу не тільки від пісні, але розпач оцей мав би бути і в костюмі. Я заплющую очі й уявляю складні відтінки червоного, бордового, вишневого, якогось сіро-чорного, можливо, елементи якогось складного орнаменту, який би перегукувався з піснею. А ще б порадила багато важких аксесуарів зі срібла, щоб усе вражало і щоб усе було монументально, потужно, мені хочеться, щоб образ Джамали був саме такий монументальний. Ніякої легкості, ніякої повітряності.

 

Дизайнерка вважає, що костюм Джамали, у якому вона виступатиме на Євробаченні у Стокгольмі, має підкреслювати національність пісні, у ньому мають бути етномотиви кримського народу.

Дизайнерка вважає, що костюм Джамали, у якому вона виступатиме на Євробаченні у Стокгольмі, повинен підкреслювати національність пісні, у ньому мають бути етномотиви кримськотатарського народу.

– Що можна сказати критикам, які вважають, що не варто перетворювати Джамалу на окремий образ, а треба, щоб вона стала лише тінню для пісні?

– Ви знаєте, часто я сама з такими твердженнями погоджуюсь, бо коли у виконавця настільки потужний голос, то вважаю, що йому не треба, грубо кажучи, підтанцьовки і якогось яскравого образу. Але ситуація з Джамалою інша: вона їде на Євробачення, а там діють свої закони. І багато з тих, хто не вслухатиметься у слова, має відчути біль пісні через візуалізовану картинку. Глядач має вникнути, перевтілитись і має бачити перед собою мало не героїню того, що відбувалося у період, оспіваний у «1944». Тоді мурашки ще більше повзають. Але я, правду кажучи, за Джамалу не переживаю, бо ще жодного разу не бачила, щоб вона не мала вдалого сценічного образу. У відбірних турах питання одягу просто не пропрацювали. Впевнена, що у Стокгольмі все буде інакше. Адже Джамала, як, мабуть, ніхто з українських виконавців, над образом дуже думає. І в неї це завжди виклик. Пригадую, коли вперше побачила її на «Новій хвилі», то була вражена як дизайнер настільки вдалим образом, неможливо було очей відірвати. Тут буде така ж історія. Я не сумніваюся, що все буде гаразд.

– Як Ви б порадили Джамалі реагувати на критику Росії, яка лише посилюватиметься?

– Ніяк не реагувати. Це – прекрасно. Якщо про це говорять так голосно і так багато, значить вона дійсно зачепила за живе. Маю чомусь тверде переконання, що на Євробаченні цього року Росія нас ощасливить своїм нулем. І ще раз покаже світові, як сильно горить на злодієві шапка. Не впевнена, що зачепить легковажну, вічно спокійну Європу. Не знаю, чи здатна Європа зрозуміти той біль, який можна лише пережити. Устами Джамали говорить сама Україна, і я б дуже хотіла, щоб таку Україну почули.

Розмовляла Дана Ганус