У храмі святої Софії вшановують копію Чудотворної ікони Теребовлянської Матері Божої

     741  

Від 27 лютого по 10 березня копію чудотворної ікони Теребовлянської Матері Божої у відновлених ризах виставили для почитання вірними у храмі Святої Софії (вул. Франка, 121)

У цей храм ікону передали з Архикатедрального Собору Святого Юра, – повідомляє velychlviv.com. Духівники запрошують приходити до церкви та просити Пречисту Діву Марію про допомогу в наших потребах, наслідувати Її чесноти і просити бути Провідницею в тернистій дорозі життя.

Нагадаємо, в Архикатедральному Соборі Святого Юра ікона Теребовлянської Матері Божої у відновлених ризах була виставлена до почитання 19 вересня 2015 р.Б., у Передсвяття Різдва Пресвятої Богородиці.

Теребовлянська чудотворна ікона Божої Матері – одна із найстаріших «плакучих» ікон України.

Ікона свого часу була в монастирській церкві ЧСВВ Преображення Господнього. Перша письмова згадка про Теребовлянський василіанський монастир датується 1650 р. Монастир був не в самій Теребовлі, а на пагорбі біля с. Підгіряни (Підгора), що за два км. від міста. Ймовірно, що тут чернече життя  вирувало ще в княжі часи.

Щодо походження ікони Пресвятої Богородиці, то можна ствердно сказати одне: вона з давніх часів належала родині Римбалів, яка з покоління в покоління успадковувала священичий сан в Теребовлі. Перші історичні повідомлення саме про цю ікону Божої Матері свідчать, що вона спочатку була у світській церкві, парохом якої був Григорій Римбала. Надалі ікона Пресвятої Богородиці була в монастирській Святопреображенській церкві ЧСВВ.

У теребовлянській судовій книзі під 1663 р. записано, що вперше «…Образ Пречистої Діви плакав у четверговий день перед українським Великоднем»… Вдруге ікона Пречистої Діви Марії «… ревно плакала змінившись», у Великодну Суботу. Оповідь про плач Теребовлянської ікони Пресвятої Богородиці подає в своєму творі «Небо новоє» Іонікій Галятовський.

Очевидцями цього чудотворного дійства Теребовлянської ікони Божої Матері була козацька сотня із сотником Іваном Суловським, а також багато народу як духовного, так і шляхетного стану, міщан і простих людей, які під присягою це засвідчили. До речі, серед очевидців чуда були представники різних церковних обрядів і конфесій.

Надалі історичні джерела засвідчують, що в 1651 р. лише завдяки чуду, яке діялося за посередництвом молитви до Теребовлянської чудотворної ікони Пресвятої Богородиці жителі краю оборонили теребовлянський замок від турків і татар.

Завдяки Божому Провидінню і заступництву Пресвятої Богородиці теребовлянський замок витримав і облогу багатотисячного турецького війська, яка тривала з 29 вересня до 6 жовтня 1673 року. Під час облоги турки намагалися підірвати замкові мури за допомогою великої кількості вибухівки. Бачачи, що задумали вчинити турки захисники замку не маючи ні найменшої надії на поміч військами зі сторони і  зазнаючи великих втрат від безперервних атак ворога, вони звертаються з молитвами до Пресвятої Богородиці, благаючи в Небесної Заступниці порятунку. Сталося велике, нечуване чудо. Не завдавши шкоди замковим мурам, величезної сили вибухова хвиля вдарила по турецьких військах, унаслідок чого вони зазнали значних втрат. У момент вибуху, за свідченням очевидців, на мурах замку вони бачили в сліпучо-білій одежі Пречисту Діву Марію…

Із 1673 р. ця чудотворна ікона Божої Матері перебувала в теребовлянській міській церкві Св. Миколая. Того ж року, відповідно до подання Духовної комісії єпископської консисторії, рішення якої базувалося на зізнаннях очевидців чудотворних дійств, стверджених під присягою, єпископ Йосиф Шумлянський проголосив Теребовлянську ікону Пресвятої Богородиці чудотворною.

У 1674 р., зважаючи на близькість Теребовлі до Кам’янця-Подільського, звідкіля турки здійснювали свої численні грабіжницькі напади на галицькі землі, за рішенням єпископа Йосифа Шумлянського Теребовлянську чудотворну ікону Пресвятої Богородиці урочисто перенесли до Львівського Архикатедрального собору Св. Юра. З часом для ікони побудували окрему каплицю Покрови Пресвятої Богородиці, де її примістили на гарно облаштованому престолі. Нині Теребовлянська ікона Пресвятої Богородиці перебуває в Архикатедральному соборі Св. Юра, в кивоті під склом при південній (лівій) стіні нави. На ній – срібна позолочена карбована  шата, справлена ігуменом о. Діонісієм Олександровичем  у 1718 р.

У 2000-2001 рр. Теребовлянську чудотворну ікону Пресвятої Богородиці було реставровано. Реставраційні роботи виконали Ярослав Мовчан та його син Данило.