Простір для громади

     529  

Яким буде оновлений сквер на вул. Снопківській

«Це складно назвати сквером. Удень тут хоч пройти можна, а вночі боюся, що сумку можуть вирвати», –  каже пані Ярина. Жінка розповідає, що погане покриття і відсутність лавок – далеко не найбільші проблеми, які треба вирішувати під час оновлення цього скверу.

«Сходи тут добре збереглися, але з дитячим візочком сюди не заїдеш. Хіба що просити перехожих, щоб допомогли занести. Це місце сквером не називаю давно: тут усе занедбано, а сквер у мене асоціюється із зеленню. Я живу недалеко й проходжу тут по кілька разів на день. Коли вечоріє, прошу, щоб чоловік мене зустрічав. З роботи повертаюся інколи і в одинадцятій вечора. Тут дуже темно, ліхтарів немає. Знаєте, тут такі компанії сидять, шумлять часом дуже, а в темноті ж не видно, хто там є», – додає жінка.

Оля та Соломія – студентки Католицького університету. Коли їх спитали, як би вони бачили оновлений сквер, дівчата спершу навіть не зрозуміли, про що йдеться. Кажуть, що він є транзитним, бо розташований на зупинці, й багато людей користуються сходами, які через нього прокладено. Вважають, що якби не це, то про нього давно забули б, адже за призначенням його не використовують. Про проект оновлення скверу дівчата не знали, але сподіваються, що це місце таки вдасться оживити.

Скорі зміни

Восени управління адміністрування, будівництва та розвитку Львівської міськради планує оновити сквер на вул. Снопківській. Начальниця цього управління Олександра Сладкова розповідає, що ідея оновлення скверу виникла раптово. Після закінчення ремонтних робіт на вул. Стуса їм з колегами було цікаво подивитися на нову інфраструктуру на цій вулиці. Отож вони помітили сквер, який потребує ремонту.

«Незважаючи на те, що сквер занедбаний, він має дуже хороше оточення:  поряд є Католицький університет і єдиний з трьох кампусів УКУ, який не має свого громадського простору; також є Палац спорту «Трудові резерви», два навчальні заклади й школа. Там точно є багато людей, які могли б використовувати цей простір, якби він був в придатному стані», – додає Олександра Сладкова.

За словами чиновниці, масштабних змін там не заплановано: хочуть зробити капітальний ремонт скверу, поставити сучасні вуличні меблі, велопарковки, збільшити кількість зелених насаджень та обладнати сходи пандусами, щоб сквер був доступнішим для усіх.

У сквері є вісім хворих дерев, які планують зрізати. Натомість висадять нові. Крім дерев, тут також буде близько 20 нових кущів. Оскільки сквер на вул. Снопківській є невеликим, то, щоб не перевантажувати простір, акцент зроблять на вуличних меблях, зокрема лавках. Зараз концепцію оновлення скверу обговорюють із мешканцями району та всіма зацікавленими львів’янами.

«Ми вже отримали кілька цінних відгуків, які обов’язково врахуємо. Нам звернули увагу на недоступність скверу, тому ми додали пандуси, також люди хочуть, щоб були велопарковки. Був цікавий коментар про те, що у цьому сквері молодь катається на скейтах і часто для спуску використовує парапет, який є біля сходів. Якщо вони використовують його у такий спосіб, то його можна одразу спеціально обладнати, щоб їм було зручно», – розповідає Олександра Сладкова.

 

Наразі всі ідеї та пропозиції містяни можуть писати у соціальних мережах або на блозі працівника управління розвитку Львівської міськради Олександра Шутюка (http://alex-shutyuk.livejournal.com). Олексадра Сладкова зазначає, що такий спосіб комунікації є дуже ефективним, адже проект є доступним для ширшої аудиторії і кожен може висловити свої думки. Якщо буде запит громадськості, то проект презентують окремо для мешканців району.

Творчий підхід

Олександра Сладкова прогнозує, що роботи з оновлення скверу розпочнуть у квітні. Однак, скільки вони коштуватимуть, наразі не відомо. Через місяць у міській раді закінчать розробляти робочий проект оновлення скверу й після експертизи буде оголошено тендер на виконання робіт.

Окрім урбаністичних меблів, зелених насаджень та адаптації парапетів для катання на скейті, в оновленому сквері буде ще одна родзинка – малюнок на підпірних стінках. До реалізації цієї ідеї залучатимуть студентів Академії мистецтв та коледжу імені Івана Труша.

 

?Окрім урбаністичних меблів, зелених насаджень та адаптації парапетів для катання на скейті, в оновленому сквері буде ще одна родзинка – малюнок на підпірних стінках. ?

 

«Коли ми опублікували концепцію проекту, то нам написали з Академії мистецтв і з коледжу імені Труша, що вони хотіли б якось долучитися до проекту. Виникла ідея візуалізувати історію костелу, який колись планували побудувати на місці спорткомплексу «Трудові резерви». Хочемо показати, який вигляд мав би костел, якби його вдалося закінчити», – додає чиновниця.

Нагадаємо, що  Палац спорту товариства «Трудові резерви»  (зараз – «Гарт») побудовано 1972 року. Спортивний об’єкт споруджували на цокольному поверсі костелу місіонерів Святого Вінсента де Поля. Будівництво костелу, який був розрахований на 5 тис. осіб, розпочали у травні 1938 року, але так і не закінчили. Вдалося збудувати лише «нижній костел» (цокольний поверх). Окрасою костелу мала бути монументальна вежа, прибудована до західного фасаду будівлі. За радянських часів таке будівництво визнали недоцільним. 1946-го недобудований костел закрили, а в 1970-х роках його фундаменти й стіни цоколя використали для Палацу спорту «Трудові резерви».
 

Софія Лазуркевич