Кличкогейт

     4286  

На професійному рингу найуспішніший український боксер Володимир Кличко лише чотири рази програвав (при 64-х перемогах). Остання із невдач боксера б’є рекорди за поширенням любителями боксу та просто поціновувачами Володимира.

2015-й рік був багатим на звитяги українських спортсменів. У передолімпійський рік наші атлети перемагали на найбільших змаганнях, встановлювали рекорди і ставали героями публікацій не лише вітчизняних, а й зарубіжних засобів масової інформації. Але про більшість видів спорту найбільше згадують упродовж Олімпійських ігор. В інший час українці полюбляють обговорювати футбол та бої Кличка (не бокс загалом, а конкретно Кличка, інших боксерів, за винятком Усика, пересічні українці не знають) . Зважаючи на фах спортивного журналіста, я добре знаю пізнання та інтереси людей, які цікавляться спортом від нагоди до нагоди. Коли є потреба у невимушеній розмові зі мною, починають піднімати питання, які належать до сфери моєї робити, тобто спорту. Найчастіше предметом спроб обговорення є невдачі українських футболістів та виступи Кличка. 2015-го усе змінилося. Київське «Динамо» вперше за багато років вийшло у плей-оф Ліги чемпіонів, а національна збірна вперше в історії пройшла відбірний турнір до чемпіонату Європи. Тож для футболу цей рік був дуже вдалим. Але про успіхи зараз говорять не часто, більше про невдачу Володимира Кличка у поєдинку із британцем Тайсоном Ф’юрі. Наш земляк не програвав упродовж 11-ти років, а тут поступився маловідомому суперникові, та ще й не нокаутом, а за очками.
Поки аналітики боксу шукали причини такої невдачі, здавалося б, непереможного бійця, у колах нерегулярних любителів боксу відразу визріла своя версія події. Широкі маси заполонила переконаність у тому, що Володимир Кличко й Тайсон Ф’юрі розіграли спектакль з метою отримання надприбутків у матчі-реванші. Мовляв, ось такий маркетинговий хід зробили боксери для підігріву інтересу до повторного бою. Адепти цієї ідеї мають імунітет до контраргументів своїх опонентів. Будь-які спроби розвінчати міф про договірний характер бою вони зустрічають посмішкою. Мовляв, може ти і знаєш більше про бокс, але явно не про цей бій.

Поговорімо про заробітки боксерів. Володимир Кличко за бій із Ф’юрі отримав 22,5 мільйона доларів. Для порівняння: попередній найбільший гонорар Кличка становив майже 18 мільйонів, і виплатив його організатор бою із Алєксандром Повєткіним — російський олігарх Андрій Рябінський. А от Тайсон Ф’юрі отримав за бій близько 7,5 мільйона доларів. Він увійшов до трійки найоплачуваніших британських супертяжів. Більше за нього заробляли за бій лише Леннокс Льюїс та Девід Хей.

Кличко був чемпіоном, Ф’юрі — претендентом. Тому українець заробив в рази більше, ніж суперник. Матч-реванш відбуватиметься за протилежних обставин, тобто левову частку бюджету поєдинку забере британець (75%  загальної суми призових за поєдинок, не рахуючи виручки від продажу квитків і прав на телетрансляції). За прогнозами англійських ЗМІ, гонорар Ф’юрі може становити близько 22 мільйони доларів. Українець ж збагатиться на 10 мільйонів. Намагаючись витиснути фінансовий максимум з цього бою, представники британського боксера ведуть переговори із арабськими шейхами про проведення бою в Еміратах. Але це лише чутки. Факт той, що реванш стовідсотково буде дуже вигідним для Ф’юрі (в принципі, він би заробляв рекордні для себе гонорари і в поєдинках з іншими суперниками —  він же зараз чемпіон за трьома версіями). А Кличко навряд чи отримає звичні для себе гонорари, статус у нього уже не той.

Тож, якщо розібратися із сумами гонорарів, теорія змови боксерів виглядає нелогічною. Але чи це буде переконливим аргументом для нерегулярних поціновувачів спорту?