Головну премію четвертого конкурсу PinchukArtCentre здобула «Відкрита група» художників зі Львова

     448  

Художникам дісталася грошова винагорода у розмірі 250 000 гривень, вони як переможці матимуть можливість стажуватися у майстернях зарубіжних митців чи взяти участь у резиденціях іноземних арт-інституцій

Важливо також і те, що володар головної премії автоматично потрапляє до переліку Future Generation Art Prize 2016 — міжнародної премії для молодих художників.
Як інформує PinchukArtCentre, незалежна комісія відібрала 16 номінантів на премію серед понад 800 кандидатів, що зголосилися до участі в конкурсі. Отже, до списку потрапили: Kinder Album (Львів), Євгенія Бєлорусець (Київ), Даниїл Галкін (Дніпропетровськ), Микола Карабінович (Одеса), Аліна Клейтман (Харків), Дарія Кольцова (Київ), Сергій Мельниченко (Китай, Ченду), Роман Михайлов (Київ), Сергій Петлюк (Львів), Микола Рідний (Харків), Іван Світличний (Харків), Сергій Якименко (Харків), Катерина Єрмолаєва (Київ), Анна Звягінцева (Київ), а також дві групи: група Мельничук-Бурлака (Іван Мельничук та Олександр Бурлака з Києва) та «Відкрита група» (Юрій Білей, Павло Ковач і Антон Варга зі Львова).

А вже переможця вибирало міжнародне журі, до складу якого увійшли директор Музею сучасного мистецтва з Антверпена (Бельгія) Барт Де Бар, художній і стратегічний директор Центру сучасного мистецтва YARAT (Азербайджан) Бйорн Гельдхоф, куратор відділу сучасного мистецтва в Луврі (Франція) Мартін Кіфер, художник і письменник Юрій Лейдерман (Україна/Німеччина) та головна кураторка галереї BWA SOK?? з Нового Сонча (Польща) Анна Смоляк.

Слід зауважити, що для виставки 16 номінантів  (яка відкрилася у столиці і працюватиме у PinchukArtCentre  до 10 січня наступного року) створена 2012 року п’ятьма молодими львівськими митцями «Відкрита група»  підготувала роботу «Виключно для внутрішнього користування». Як інформують організатори, у рамках проекту художники під час мандрівки зі Львова до Києва досліджували співіснування людей, які не знають одне одного, проте вимушені взаємодіяти у спільному просторі, і фіксували все побачене: у трамваї, плацкартному вагоні потяга та метрополітені за допомогою відео та фото.
Вручаючи талановитим львів’янам нагороду, члени міжнародного журі зауважили: «Після довгих дискусій журі одностайно вирішило присудити головну премію «Відкритій групі». Ми хочемо віддати належне тому, як гурти заявляють про себе на українській арт-сцені та разом із тим підкреслюють, що мистецтво не є індивідуалістичним, воно залучає суспільство в цілому. Ми відчуваємо різноплановість втілення цієї ідеї у проекті «Відкритої групи», який розраховано винятково на українську аудиторію. Проект поєднує Львів з Києвом, людей, яких вони зустрічали під час мистецького туру, і відвідувачів, які сьогодні можуть приєднатися до цієї ментальної подорожі. Ми розуміємо: те, що ми бачимо, не є роботою. Адже роботою є сам перформативний процес, а різні форми — відео, фото, книги — і театральність усього цього є лише відносними елементами. Також ми оцінили ретельність виконання, завдяки чому кожен елемент перекладено й представлено відвідувачам у його власній формі. Зокрема, це недвозначно дало зрозуміти, що ми маємо справу зі зрілою творчістю. Нам як членам журі сумно, що ця робота розрахована лише на внутрішню аудиторію».
Крім того, вручили дві спеціальні  премії PinchukArtCentre (по 60 000 гривень кожна), що їх цьогоріч отримали Анна Звягінцева та Аліна Клейтман. Художниці, до речі, також матимуть нагоду стажуватися у майстернях міжнародних митців чи взяти участь у резиденціях міжнародних арт-інституцій. Анна Звягінцева також отримала Приз громадськості (25 000 грн.). Володаря цієї нагороди було визначено голосуванням відвідувачів виставки серед 16-ти номінантів, яке тривало у PinchukArtCentre з 31 жовтня до 10 грудня 2015 року.