Картинний скандал з епіцентром в Україні

     520  

Цього тижня Україна опинилася в епіцентрі мистецького скандалу

Йдеться про 24 картини, які десять років тому викрали з музею поблизу Амстердама. Нещодавно вони нібито «виплили» на Сході України. Представники музею «Вестфріс» із міста Хорн запевняють, що за повернення картин від них вимагають величезну суму, й звинувачують у цьому українських військових. Українським політикам закидають відсутність сприяння у розслідуванні справи.

У ніч на дев’яте січня 2005 року відбулося найбільше пограбування Вестрфріського музею. Загалом було викрадено 24 картини Золотої доби голландського мистецтва періоду XVII — ХХ століття та 70 виробів зі срібла. Про злочинців доволі довго не було нічого чути, натрапити на їхній слід також не вдавалося. Музей таки сподівався повернути викрадене назад. За інформацією музейників, уперше слід зниклих картин з’явився у січні 2014 року, коли данський полісмен побачив кольорове зображення однієї з картин на одному з українських сайтів. Однак підтвердити, чи вона справжня, було складно, оскільки в музеї залишилося лише чорно-біле фото. Тоді вирішили не вдаватися до жодних заходів і просто зачекати. 

У заяві, яку музей розмістив на своєму сайті, йдеться про те, що наступний слід з’явився у липні 2015 року, коли дві особи повідомили співробітників посольства Королівства Нідерландів у Києві про те, що картини є у них. Вони назвалися бійцями українського добровольчого батальйону ОУН і повідомили, що в них є повне зібрання предметів, викрадених з музею. Як доказ вони представили фото однієї з картин, а також українську газету з відповідною датою. Колекцію нібито знайшли в одному з маєтків на Сході України. Бійці наголосили, що готові передати твори мистецтва Нідерландам на певних умовах, одною з яких було те, щоб українську владу не залучали до цього процесу.

Після цього було кілька зустрічей між двома бійцями та представником музею Артуром Брандом. Українці попросили викуп за повернення колекції, однак, за словами музейників, не реалістично оцінили її вартість: вони запросили 50 мільйонів євро, хоча максимальна вартість картин — 1,3 мільйона євро за умови, що вони в хорошому стані. Крім того, дивно й те, що спочатку бійці запропонували повну збірку, а згодом сказали, що можуть повернути тільки половину. 

Тож після тривалих переговорів працівники «Вестфріс» кажуть, що їм урвався терпець. «Наша колекція — в руках корумпованих людей, які є в самому серці політичної еліти України», — зауважує Ед Геердінк, директор музею.

«Усі спроби повернути картини в Хорн не вдалися. Контакти з нинішніми власниками вкрадених творів мистецтва, а також дипломатичні зусилля на найвищому рівні не дали результату. Зважаючи, що колекцію можуть продати іншим покупцям, а також на загрозу погіршення її стану, музей закликає усіх на національному та міжнародному рівнях стримати потенційних покупців і викрити українських злочинців, які мають контакти на найвищому політичному рівні», — йдеться у заяві музею. 

Говорячи про найвищий політичний рівень, музейники навіть називають прізвища. Нібито ще на зустрічах бійці батальйону зазначили, що до цього причетні лідер партії «Свобода» Олег Тягнибок та колишній голова СБУ Валентин Наливайченко. На «Першому каналі» Нідерландів цю думку поширили, журналісти підготували матеріал, про зв’язок української влади, керівника батальйону та викрадених картин. У відповідь Валентин Наливайченко у коментарі «Українській правді» сказав: «Звертаюся до Інтерполу та правоохоронних органів Голландії розслідувати та встановити дійсних правопорушників цього злочину». Відкидає всі звинувачення й Олег Тягнибок. 

Міністр закордонних справ Нідерландів дав інтерв’ю, в якому повідомив, що він зустрічався з Петром Порошенком і Павлом Клімкіним з цього приводу, але наразі це не дало жодних результатів. 

Юлія Мальцева