У Львові заклали Польський дім

     797  

У Львові розпочали будівництво Центру польської культури та європейського діалогу — Польського дому

На місці майбутньої споруди перші символічні цеглини та пам’ятну капсулу заклали міністр закордонних справ Республіки Польща Ґжеґош Схетина та голова кабінету президента РП Адам Квятковський, а також керівництво міста Львова й області.

Нова будівля для польської громади постане недалеко від центру, на вулиці Шевченка, 3-а. Це — територія колишнього військового містечка. Рішення про передачу колишньої будівлі військових для потреб львівських поляків ухвалювали на рівні президентів та урядів обох країн. Формальності залагоджували не один рік. Ще у травні 2013 року Львівська міськрада ухвалила рішення про передачу Федерації польських організацій України будинку, розташованого на вул. Т. Шевченка, 3-а, у довготермінове користування. А у грудні того ж року польській громаді передали символічний ключ від будівлі Польського дому.

Як запевняє член Консультативної ради Польського дому та президента Федерації польських організацій в України Еміль Легович, новий будинок має стати не лише місцем зустрічі поляків. Це має бути також великий центр європейського діалогу та інтеграції. Тут, зокрема, виділять приміщення для польських організацій, а також планують зробити хорошу бібліотеку й великий конференц-зал на 700 осіб, який буде корисний і для Львова. Крім того, тут облаштують ресторан та невеликий готель для тих, хто приїжджатиме на події.

«У цьому домі повинно відбуватись у майбутньому багато «круглих столів», де ми вчитимемося думати, працювати та жити разом. Адже це так потрібно для порозуміння в Україні, Польщі та для всієї європейської спільноти та порозуміння у всьому світі. Ми живемо в дуже не простий час, і тільки тоді, коли ми спільно думатимемо, спільно працюватимемо — здобудемо результати», — сказав під час закладання символічної капсули міський голова Львова Андрій Садовий.

За словами представників Федерації польських організацій, побудувати дім вони планують вже через два роки. Попередньо урочисте відкриття заплановано на 11 листопада 2017 року — до Дня незалежності Польщі. Проектує нову будівлю польська архітектурна фірма, а адаптовують проект до українських законодавчих реалій українські колеги. Орієнтована вартість будівництва — близько 20 млн. злотих. Водночас, як запевняють у міській раді, разом з будівництвом Польського дому, розвиватиметься і територія навколо. Якщо раніше це були землі Міністерства оборони, тепер їх використовуватимуть для потреб Львова. За генеральним планом проектують відкриття нової школи. Крім того, розглядають імовірність будівництва поряд виставкових залів, музею, концертного залу та готелю.

Історія з облаштуванням Польського дому у Львові тягнеться ще з 1990-х років. Під можливу передачу польській громаді розглядали не одну будівлю, зокрема, й нинішній готель «Леополіс» та будівлю колишнього товариства «Сокіл» на вул. Личаківській, 99, а також кілька земельних ділянок. Активізувався процес після того, як після кількарічних переговорів 2011 року українська громада Перемишля за символічну суму викупила у власність розкішний будинок у цент¬рі міста. Цю споруду на початку ХХ ст. побудували українці за власні кошти для своїх культурних потреб. Тоді ж польська та українська сторони на рівні президентів домовилися про вирішення питання з облаштування культурного дому і для поляків у Львові.