Що криється за аферою «Ві Ес Банку»?

     795  

У серпні російський «Ві Ес Банк» спробував рейдерськими методами захопити у Львові будівлю фізкультурно-оздоровчого комплексу на вулиці Зубрівській, 38, яка належить ПП «Шива» та була передана банку в іпотеку

Сталося це тоді, коли між фінустановою та приватним підприємством завершувалися перемовини щодо реструктуризації кредитного боргу.

Ситуація чимось нагадує казку про золоту рибку. Банку стягнення заборгованості виявилося замало, він зажадав «віджати» чужу нерухомість, вартість якої, до речі, у кілька разів більша за залишок з кредиту.

 Героїня казки, як відомо, залишилася з розколотими ночвами. Щодо подій довкола фізкультурно-оздоровчого комплексу, то тут усе значно серйозніше. Львівські правоохоронці зараз проводять досудове розслідування в рамках кримінального провадження, порушеного за ч. 4 ст. 190 КК України (шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою). Санкція цієї статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна. Доказів же у справі в слідчих і прокурорів більш ніж достатньо.

Проблеми з виплатою кредиту спричинили різкі валютні скачки

Обставини, що передували конфлікту між ПАТ «Ві Ес Банк» (колишній «Фольксбанк») і ПП «Шива», останнім часом були доволі детально висвітлені в ЗМІ. Коротко нагадаємо хронологію цих подій.

2013 року приватне підприємство отримало в банку кредит під проект будівництва фізкультурно-оздоровчого комплексу на вулиці Зубрівській, 38, — у сумі 2,63 млн. доларів, строком на п’ять років.

Цей кредит сплачували з випередженням графіка. З 2013-го до 2015 року ПП «Шива» погасило 770 тисяч доларів кредиту й понад 400 тисяч доларів процентів.

Проблеми з виконанням кредитних зобов’язань у підприємства виникли в березні цього року через украй складну економічну ситуацію в державі, різке зростання курсів валют. З цього моменту ПП «Шива» припинило платежі за кредитним договором перед ПАТ «Ві Ес Банк».

У подальшому між сторонами почалися перемовини щодо реструктуризації кредитного боргу. Тривали вони складно. «Ві Ес Банк» почав висувати додаткові умови: ще дві поруки, окрім іпотеки, і погашення фінустанові всіх судових витрат. ПП «Шива» йде на те, щоб погасити банку ще й 50% судових витрат та надає ще одну поруку.

Як працювала кримінально-корупційна схема

6 серпня (у період, коли тривали переговори з ПП «Шива») представники банку звертаються до реєстраційної служби з іпотечним договором (не маючи жодного рішення суду!) та намагаються зареєструвати за собою право власності на приміщення. Те, що до закінчення терміну кредитного договору ще майже чотири року, нікого не бентежить.

Однак державний реєстратор їм відмовляє через наявність обтяження. Ідеться про арешт майна ПП «Шива» та оголошення заборони його відчуження (що було спричинено судовим спором приватного підприємства з однією компанією). Примусові заходи здійснив Шевченківський відділ державної виконавчої служби на підставі ухвали Шевченківського райсуду м. Львова про забезпечення позову від 24.07.2015 року.

Для подолання цієї перепони в хід пішла шахрайська комбінація. Арешт з будівлі на вулиці Зубрівській, 38, у Львові 10 серпня було знято у Києві приватним нотаріусом Олексієм Микитченком. Це при тому, що таке рішення мав право ухвалити лише суд, який його накладав.

«Облаштовано» таке беззаконня на користь ПАТ «Ві Ес Банк» було не вельми мудро. Підставою для зняття арешту приватний нотаріус у відповідному розділі Державного реєстру речових прав на нерухоме майно зазначив реквізити неіснуючої ухвали Шевченківського районного суду м. Львова.

А далі все відбувалося з дивовижною для таких справ оперативністю. У той же день, через чотири години після того, як Олексій Микитченко незаконно скасував арешт, у Львові, державним реєстратором міського управління юстиції Євгенією Корнєєвою було у незаконний спосіб, без перевірки (аналізу) наявної в реєстрі інформації зареєстровано за ПАТ «Ві Ес Банк» право власності на будівлю фізкультурно-оздоровчого комплексу.

Того ж дня «Ві Ес Банк» домовляється про силову підтримку — на підставі нечинного права власності укладає договір із Державною службою охорони.

Наступного дня, 11 серпня, близько 16.00, до будівлі спорткомплексу, у якій тоді займалося багато дітей та дорослих, увірвалися представники «Ві Ес Банку» у супроводі осіб у цивільному та працівників ДСО, озброєних автоматами Калашникова. Погрожуючи вогнепальною зброєю, застосувавши фізичну силу до технічних працівників ПП «Шива», учасники рейдерської атаки заволоділи ключами від приміщень будівлі. Опісля зламали дверні замки технічних входів до будівлі, замінивши їх на власні.

 Загалом перешкоджання нормальній діяльності спортивного комплексу тривало близько шести годин, допоки ситуацію, що виникла, не було врегульовано завдяки переговорам правоохоронців та громадських активістів з представниками Державної служби охорони. ДСО, зрозумівши, що бере участь в абсолютно очевидному рейдерстві, своїх людей вирішила забрати.

Про невідомих хакерів та шахраїв

Приватний нотаріус Олексій Микитченко під час телефонного спілкування повідомив, що арешт з майна ПП «Шива» він не знімав.

Такі дії вчинили від його імені невідомі шахраї за допомогою хакерської атаки. Кляті хакери та аферисти, за версією приватного нотаріуса, залізли в його комп’ютер, зламали його логін, електронні ключі для доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно й зробили свою чорну справу.

За словами Микитченка, вперше схожі шахрайські дії від його імені було вчинено ще 27 липня, коли було знято заборону відчуження на квартиру №15 в будинку 12-а на вулиці Мельникова в Києві. З цього приводу 7 серпня він надав відповідні пояснення київським правоохоронцям. А вже через три дні, 10 серпня, у такий же шахрайський спосіб було знято арешт з будівлі №38 на вул. Зубрівській у Львові. І лише після цього, коли до нього вчергове приїхали правоохоронці, він довідався про існування «Ві Ес Банку» та ПП «Шива»…

На моє запитання, чому після шахрайства з квартирою не було заблоковано чи змінено зламані логін та ключі, Микитченко пояснити нічого не міг. А наприкінці розмови попросив, щоб я все описав «тіпа так», що він до цієї ситуації абсолютно не причетний.

Коментарі тут зайві…

З якою метою вчинялося беззаконня?

— На 17.00, 11 серпня була призначена остання зустріч, де ми мали закріпити домовленості з ПАТ «Ві Ес Банк», — розповідає співінвестор ПП «Шива» Віталій Ломакович. — Тобто фактично компроміс тоді після тривалих перемовин вже було знайдено. Треба було лише привести менеджмент «Шиви» в банк, щоб підписати додаткові угоди. І все. Однак за годину до цієї зустрічі вони роблять силове захоплення. А трохи згодом я дізнаюся, що під час переговорів у мене за спиною об’єкт було переписано. Причому за допомогою афери, яку зшито білими нитками.

На нашу думку, своїми діями вони себе повністю дискредитували. Було зухвало порушено й так звані неписані правила банкірів, всі морально-етичні норми. З якою метою вчинялося беззаконня? Вочевидь, задля особистої наживи. Різниця між залишком з кредиту і нинішньою ринковою вартістю об’єкта дуже значна. Йдеться про майже п’ять мільйонів доларів США. Вартість будівлі оздоровчо-фізкультурного комплексу на сьогодні щонайменше сім мільйонів доларів, залишок по кредиту — 1,860 млн. доларів. Інших мотивів таких нахабних, агресивних, незаконних дій з боку посадових осіб «Ві Ес Банку» я не знаходжу.

Перемога в суді

30 вересня 2015 року судовою колегією Львівського окружного адміністративного суду у складі Кузана Р.І., Грень Н.М. та Хоми О.П. ухвалено рішення в адміністративній справі №813/4303/15 за позовом Приватного підприємства «Шива» до приватного нотаріуса Микитченка О.В. (м. Київ), ПАТ «Ві Ес Банк» та державних реєстраторів речових прав на нерухоме майно про визнання дій протиправними та скасування реєстраційних дій.

Судовим рішенням було визнано протиправними та скасовано всі реєстраційні дії згаданих осіб щодо реєстрації за ПАТ «Ві Еі Банк» у серпні 2015 р. права власності на будівлю фізкультурно-оздоровчого комплексу на вул. Зубрівській, 38, у м. Львові.

Отже, суд підтвердив, що єдиним та одноосібним власником цього спортивного комплексу є ПП «Шива».

Олег Івашків