Патріарх Філарет засудив застосування зброї під час мітингу біля Верховної Ради

     281  

Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет засудив застосування гранати і вогнепальної зброї під час сьогоднішнього мітингу біля стін українського парламенту, внаслідок чого, за повідомленнями засобів масової інформації, один військовослужбовець Національної гвардії загинув, десятки отримали поранення

«Я глибоко обурений насильством і кровопролиттям, вбивством, вчиненими сьогодні під час мітингу біля Верховної Ради України – відзначив Патріарх.

Церква не вважає за можливе давати категоричні оцінки питанню змін до Конституції, яке сьогодні обговорювалося у Верховній Раді. Серед наших вірних є і ті, хто підтримують такі зміни, і ті, хто виступають проти них. Так завжди є в демократичному суспільстві, коли на політичні рішення існують різні точки зору. І для того, щоби чути думку більшості народу, а також враховувати позицію меншості, існує парламентська форма демократії. Щоби не насильство і зброя, а парламентське обговорення і рішення визначало закони держави.

Інструментом демократії також є мирний протест і ненасильницький опір, право на які гарантуються Конституцією та законами. Саме завдяки мирному протесту перемогла Революція гідності – український народ захистив своє право, першим не застосовуючи насильство, а лише захищаючись від насильства щодо нього.

Але коли сьогодні під час акцій протесту застосовувалася бойова, смертельна зброя, кинули бойову гранату, коли пролилася кров, відбулося вбивство – це не демократія і не захист України, а розпалення громадянської війни.

В нашій історії не раз відбувалося подібне. В часи Руїни саме через внутрішні сварки ми втратили шанс на власну державність і на три століття потрапили у московське ярмо. Те саме сталося і на початку ХХ століття, коли українці боролися з українцями, звинувачуючи одне одного в недостатньому патріотизмі, – а у підсумку Україна опинилася у більшовицькій неволі.

Тому закликаю політиків і всіх громадян: не повторюймо старих помилок і власними руками не руйнуймо Україну! Історія яскраво свідчить, що криваві революції, на відміну від мирних, під якими б гаслами вони не відбувалися і чим би не виправдовувалися, завершувалися міжусобицею, ослабленням держави, ворожнечею в народі. В умовах, коли Україна переживає кремлівську агресію, відкриття озброєного «другого фронту» в Києві – це ніж в спину нашої Незалежності та державності. Політичні питання в демократичному суспільстві мають вирішуватися виключно мирним, правовим шляхом.

Так, багато що і багато хто в українській політиці потребують критики. Але критика ця не повинна руйнувати країну, щоби в гонитві за кращим не втратити те, що є доброго і зараз – як це сталося в часи після Богдана Хмельницького і на початку ХХ століття.

Я сердечно співчуваю рідним і близьким загиблого бійця Національної гвардії Ігоря Дебріна і молюся за спокій його душі. Прошу у Бога зцілення для поранених. Повторюючи слова гетьмана Івана Мазепи: «Жалься, Боже, України, що не вкупі має сини!», молитовно прошу мудрості та виваженості для політиків і всього народу.

Нехай Бог береже всіх нас і Україну!»

Прес-центр Київської Патріархії