Україні потрібно реструктуризувати свій борг – Натан Шитс

     551  

Заступник міністра фінансів США Натан Шитс опублікував колонку щодо реструктурізації державного боргу України

Конфлікт на Сході України тримає в напрузі усю світову спільноту, але не менш важливими для майбутнього країни залишаються трансформаційні реформи, які проводить уряд України, щоб завадити економічній кризі та закласти міцний фундамент для сталого розвитку.

Минулої п’ятниці Рада директорів МВФ за підтримки США затвердила наступний транш фінансової допомоги у рамках програми МВФ, відзначивши при цьому успіхи у впровадження реформ за останні півтора року.

Немає сумніву, що уряд та народ України переживають надзвичайні виклики з почуттям гідності та обов’язку. Відтоді, як активісти Майдану пережили  насильство та холод, аби повернути демократію, чесність та прозорість, народ України робить усе для того, щоб розпрощатися з минулим і закласти фундамент для сталого та процвітаючого майбутнього країни.

Проте для успіху на шляху великих економічних перетворень потрібно мати терпіння та докладати чимало зусиль. Після обрання у минулому році уряду, налаштованого проводити реформи, Україна почала робити важкі, але доленосні кроки, аби покращити бізнес-клімат, підвищити якість управління та конкуренції, запобігти та викорінити корупцію, оздоровити та реформувати фінансовий сектор, реорганізувати енергетичну галузь та державні підприємства, а також ліквідувати неефективні дотації на комунальні послуги, забезпечивши при цьому захист найбільш уразливих груп населення.

Проте під захистом інтересів України доволі часто маскуються благодійники-популісти, які протидіють перетворенням. Але ідея реформ захопила українське керівництво та суспільство. Для досягнення успіху цього процесу, ключові лідери країни мають показати свою сміливість та волю у протидії корупції. Українські парламентарії повинні дотримуватися дисципліни, зберігати єдність і зосередитися на захисті інтересів своєї країни. А українське суспільство, в свою чергу, мусить підтримувати амбітний план реформ.

Однак Україна не в змозі перебудувати свою економіку самотужки. Постійна підтримка з боку міжнародних партнерів залишається вкрай необхідною. З самого початку кризи у 2014 році Сполучені Штати Америки разом з іншими впливовими кредиторами надали Україні значну фінансову та технічну підтримку – як за допомогою міжнародних фінансових інституцій, так і у двосторонньому порядку – з метою сприяння стабілізації ситуації в країні. Разом з нашими європейськими партнерами ми наполегливо працювали над розширенням обсягів програми фінансової підтримки до 40 млрд. дол. США, залучаючи при цьому  публічних і приватних кредиторів.

Чотирирічна програма співробітництва  з МВФ, доповнена пакетом заходів для надання допомоги Україні та погоджена в березні, передбачає вагому підтримку з боку США, Світового банку, Європейського банку реконструкції та розвитку, Євросоюзу та інших кредиторів. Розроблена Україною програма реформ знайшла відгук та підтримку серед міжнародної спільноти, представники якої залишаються відданими прибічниками ідеї відновлення української економіки.

Разом з тим, щоб забезпечити усталений процес відновлення, Україні також необхідно домовитися про реструктуризацію свого державного боргу. Ще у 2013 році борг України знаходився на прийнятному рівні  та  не міг спровокувати економічну кризу. Однак російська агресія, яка триває вже понад 18 місяців, нанесла удар по економіці та виробничим потужностям країни, що зробило ситуацію з державним боргом України нестабільною. Кредиторам, які наразі залучені в процес перемовин щодо реструктуризації державного боргу України, необхідно брати до уваги довгострокову перспективу та не розцінювати це як гру з нульовою ставкою.

Ми наполегливо закликаємо цих кредиторів в найближчі тижні швидко досягти домовленостей з керівництвом України, які б відповідали трьом критеріям, зазначеним у програмі співробітництва з МВФ, зокрема, щодо цілей стосовно можливості обслуговування боргу.

Зробивши це, кредитори отримують можливість бути частиною рішення, яке відповідає їхнім власним інтересам так само, як і економічному та геополітичному становищу України. Сильна та стабільна Україна важлива для всіх сторін – українських громадян, міжнародних партнерів та інвесторів. Ми всі переможемо, якщо  Україна стане заможною та розвиненою країною.