Протриматися до кращих часів: «Газета» аналізує проблеми командно-ігрових видів спорту

     391  

Вітчизняний спорт переживає скрутні часи

Проблеми загострилися навіть у такому елітному його виді, як футбол. В інших видах спорту ситуація ще гірша.

Футбол: тупцювання на місці

Другий рік поспіль у Прем’єр-лізі виступає 14 команд. За підсумками минулого сезону в першу лігу перебрався маріупольський «Іллічівець». У зворотному напрямку — «Олександрія». Також оголосив себе банкрутом «Металург» із Донецька. Вакантне місце в еліті зайняла першолігова дніпродзержинська «Сталь».

Аби не зменшити кількість клубів у Прем’єр-ліги, контролюючі органи заплющують очі на кричущі порушення клубами регламенту. Скажімо, атестат для участі в чемпіонаті отримала ужгородська «Говерла», яка близько року не виплачує футболістам зарплатні та з цієї причини позбулася всіх гравців, які виступали за команду минулого сезону. Зрештою, навіть донецький «Металург» отримав дозвіл на участь у наступному сезоні, хоча про фінансові проблеми клубу, величезні борги було відомо давно. У підсумку «металурги» самі відмовилися виступати в УПЛ.

Отож поточний футбольний чемпіонат повторює сумні антирекорди сезонів 2014-2015 та 2001-2002 років, коли в еліті змагалося найменше команд — 14. Найбільше — 20 клубів — було 1992-го.

У жіночому гандболі стабільно складно

«У нас і в мирний час була непроста ситуація, яку навіть війна не здатна погіршити, — жартує головний тренер львівської «Галичанки» Василь Козар. — Не маємо змоги забезпечити команду добрими умовами для тренувань. Про гідні зарплати навіть не говорю. Нашими дівчатами цікавляться клуби з інших країн. Ось цього літа втратили двох своїх найкращих гравчинь — Ірину Стельмах і Тамару Смбатян. Вони продовжать кар’єру в Польщі».

Про кількість учасників у гандбольній жіночій Суперлізі наразі точної інформації немає. Усі клуби у відпустці.

Відродження хокею

А ось у вітчизняному хокеї, схоже, є тенденція до поліпшення. Принаймні зараз чиновники та представники клубів декларують бажання відновити повноцінний турнір в Екстра лізі. Щоправда, про присутність у ній представника Львова годі говорити. Попередньому власнику «Левів», Львівському автобусному заводу, вочевидь, не до фінансування завідомо неприбуткових спортивних проектів. Зате в інших містах України, схоже, є охочі вкладати гроші в хокей. 

Днями в офісі Федерації хокею України під головуванням Анатолія Брезвіна відбулася робоча нарада представників хокейних клубів України, присвячена проведенню XXIV чемпіонату України з хокею. Участь у нараді взяли представники восьми вітчизняних клубів.

Свій намір (зокрема й письмово) брати участь у чемпіонаті України з хокею в сезоні 2015-2016 років підтвердили сім клубів: «Авангард» (м. Харків), «Білий Барс» (м. Біла Церква), «Витязь» (м. Харків), «Дженералз» (м. Київ), «Донбас» (м. Донецьк), «Компаньйон» (м. Київ) та ХК «Кременчук» (м. Кременчук).

При цьому керівництво «Дженералз» заявило про можливість участі в змаганні двома командами з різними назвами. Обговорили й робочу дату старту чемпіонату — 25 вересня.

Остаточно не втратив надію взяти участь у змаганні чинний чемпіони України — ХК «АТЕК». Утім команда наразі перебуває в пошуку генерального спонсора й надати гарантії свого виступу поки що не може.

Більшість команд підтримали ідею проведення чемпіонату під егідою Ліги. В контексті цього президент хокейного клубу «Дженералз» Денис Лобановський повідомив присутніх про створення громадської організації «Хокейна Екстра ліга», яка висловила намір брати участь в організації національного чемпіонату.

«Представники низки клубів уже ознайомилися з проектом Екстра ліги. За нашим задумом, Ліга планує взяти на себе видатки на суддівство змагань, медичне забезпечення проведення матчів, організацію частини ігор чемпіонату в столичному Палаці спорту, а також трансляцію центральних матчів», — повідомив Денис Лобановський.

В еліті водного поло — лише п’ять команд

Через анексію Криму збірна Севастополя припинила виступи в чемпіонаті України. Тож у Вищій лізі чемпіонату України залишилося тільки п’ять команд. Торік у чемпіонаті виступав колектив з Одеси, цього року його не було. Зараз у Південній пальмірі шукають кошти для відродження клубу. Тільки на виїзди на матчі за сезон потрібно 200 тисяч гривень.

Оптимізм Федерації баскетболу України

Федерація баскетболу України днями опублікувала регламент чемпіонату України серед команд чоловічої Суперліги сезону-2015/16. У турнірі візьмуть участь 11 команд, повідомив офіційний сайт ФБУ.

До складу Суперліги сезону 2015/2016 рр. допущено такі команди: «Хімік» (Южне), «Дніпро» (Дніпропетровськ), «Будівельник» (Київ), «Київ» (Київ), «Черкаські мавпи» (Черкаси), «Миколаїв» (Миколаїв), «Феро-ЗНТУ» (Запоріжжя), «Говерла» (Івано-Франківськ), «Одеса» (Одеса), «Галичина» (Львів) і «ДніпроАзот» (Дніпродзержинськ).

На першому етапі команди зіграють турнір у два кола за системою роз’їзного календаря (одна гра на своєму майданчику, одна гра — на майданчику суперника). На другому етапі команди, що посіли 1-8 місця, за системою плей-оф грають 1/4 фіналу до трьох перемог. Матчі 1/2 фіналу грають до трьох перемог. Зустрічі фіналу плей-оф команди грають до чотирьох перемог. Матчі за третє місце — до трьох перемог.

XХV Чемпіонат України з баскетболу серед чоловічих команд проведуть із 26 вересня 2015 року по 31 травня 2016 року.

Утім наявність клубу у наведеному вище списку не є гарантією, що він заявиться у Суперлігу. Нещодавно «Ферро-ЗНТУ» оголосило про припинення існування. На адресу Федерації баскетболу України надіслали офіційний лист від запоріжців про те, що клуб припиняє існування через нестачу фінансування. Розпочато процедуру ліквідації. Президент Федерації баскетболу України Михайло Бродський також заявив про банкрутство БК «Київ». Щоправда, у столичному клубі це спростували, попросивши при цьому Бродського не псувати репутацію «вовків» у той час, коли менеджмент шукає спонсорів. Ситуація у БК «Київ» справді непроста. Клуб не має грошей, має борги, але керівництво все ще сподівається знайти нові джерела фінансування та врятувати «Київ» від банкрутства.

У львівській «Політехніці» ситуація також складна. З 2015 року в галичан почалися перебої із фінансуванням, затримки із зарплатою. Чи будуть кошти на участь у наступному сезоні — невідомо.

Також до когорти проблемних належать МБК «Миколаїв» та івано-франківська «Говерла». Чи будуть ці команди готові виступати в Суперлізі, наразі достеменно невідомо. Стабільне фінансове становище лише у «Хіміка» та «Будівельника».

У футзалі — мінус «Лукас»

За підсумками минулого сезону елітний футзальний дивізіон втратив кременчуцьку команду «Лукас». Також під великим питанням — майбутнє рівненського «Кардинала» та луганської «ЛТК». Від рівнян пішов генеральний спонсор, а у «ЛТК» серйозні проблеми з фінансуванням через війну на Донбасі й окупацію Луганська.

Торік чиновникам вдалося домогтися збільшення кількості учасників Екстра-ліги. Це стало можливим, оскільки АФУ суттєво зменшила розмір вступних внесків. Для того, щоб узяти участь у регулярному чемпіонаті, клуб мусив сплатити всього 15 000 гривень, стільки ж сплатять ті 8 клубів, які вийдуть у плей-оф, а четвірка найкращих, яка боротиметься за найвищі нагороди, зробить третій внесок у розмірі також 15 000 гривень. Тож максимальна сума заявкового внеску становить 45 000 гривень, що суттєво менше, ніж було минулих сезонів. Зважаючи на лояльну політику щодо членських внесків, в Екстра-лізі й у наступному сезоні може назбиратися 8 команд. За інформацією «Газети», в елітному дивізіоні наступного сезону виступатиме представник Херсона, очолюваний відомим у минулому футзалістом Євгеном Москвічовим.

Ігор Муц