Право на життя

     2596  

“Газета» вже писала про те, що хворим, які перебувають на гемодіалізі (штучному очищенні крові) з липня 2014 року вдавалося вижити лише завдяки благодійникам

 Леся Бущак

Така ситуація склалася через те, що компанії, які раніше постачали витратні матеріали для гемодіалізу, а цьогоріч тендер програли, пишуть одна за одною скарги в Антимонопольний комітет, які, на думку лікарів і хворих, суперечать одна одній і в такий спосіб блокують проведення тендерів. І їх цікавить лише прибуток (мова йде про сотні мільйонів гривень), а не здоров’я пацієнтів.

Пацієнти розуміли: благодійники не можуть постійно їм допомагати. Їх охоплював жах від думки, що буде, коли одного дня вони у допомозі відмовлять.

Ми хочемо жити!

У середині січня в редакцію зателефонували хворі та зі сльозами розповіли: «Сьогодні нам проводили гемодіаліз, а через день його проводити вже не буде чим: немає діалізаторів. Благодійники пообіцяли доставити їх тільки через тиждень. А як нам цей тиждень протриматися? В аптеках їх купити не можна, бо їх там нема. А дві пропущені процедури — й з життям доведеться розпрощатися. А ми хочемо жити!»

Однак хворі не плакали в подушку і не здавалися. Вони писали скарги в усі інстанції: президентові, прем’єр-міністру, голові Верховної Ради, у МОЗ, Антимонопольний комітет тощо. Але їх понад півроку ніхто не чув. У відчаї вони звернулися до народних депутатів з Львівщини. Олег Березюк озвучив проблему з трибуни Верховної Ради. «На Львівщині склалася страшна ситуація. Усі хворі, які отримують гемодіаліз — а це сотні людей — наступного тижня можуть померти, тому що один з учасників державних закупівель уже втретє блокує проведення тендера на закупівлю розхідних матеріалів для гемодіалізу. Йдеться про компанії, які пов’язують з оточенням колишнього президента Януковича, — констатував депутат. — Вимагаємо від уряду та МОЗ негайно вжити заходів для недопущення смерті сотень людей. Вимагаємо також, щоб Генеральна прокуратура, СБУ та Міністерство внутрішніх справ розслідували факти зловживання недобросовісних учасників державних закупівель, а також дії Антимонопольного комітету України».

Після цієї заяви, як розповіли хворі, крига скресла. Антимонопольний комітет, як повідомила президент благодійного фонду «Асоціація життя» Ірина Куцьо (жінка вже 10 років на гемодіалізі), надіслав листа, в якому щиро запевняв, що дуже переймається здоров’ям хворих Львівщини і запросив її до столиці на «круглий стіл».

Фірма-конкурент таки хоче щось урвати

— Але насправді наша думка нікого не цікавила. Мені не дозволили повністю донести думку хворих, постійно перебивали, — розповідає Ірина Куцьо. — То чого мене сюди запрошували? Заступник очільника МОЗ із трибуни Верховної Ради чітко сказала:  закуповуючи витратні матеріали, передусім слід керуватися тим, що краще для хворих. А ми, хворі, в один голос твердимо: після гемодіалізу з витратними матеріалами фірми «Фрезеніус» ми почуваємося значно краще, ніж з тими, які постачала фірма-конкурент. До того ж вони на 2,5 млн. грн. дешевші. Але нас ніхто не чує. Лунають пропозиції закуповувати витратні матеріали лотами. Тобто, щось постачає одна фірма, а щось — інша. Але за таких умов ніхто не несе відповідальності за якість гемодіалізу. Фірма-конкурент таки хоче хоч щось урвати. Хоча всі спеціалісти знають, що закупівлі для гемодіалізу проводять комплектно: закуповують технічні засоби та витратні матеріли, які мають відповідати технічним вимогам сучасних медичних апаратів, встановлених у центрах гемодіалізу. А нам проводять гемодіаліз на апаратах фірми «Фрезеніус».

Ірина Куцьо вважає, що в Антимонопольному комітеті до хворих Львівщини ставляться упереджено. Заяви від фірм-скаржників, що надходять з інших областей, вони відхиляють, а заяви з Львівщини — задовольняють. На її думку, працівники Антимонопольного комітету, які працювали ще за часів екс-президента Януковича, не мають морального права працювати в ньому зараз. Вони повинні пройти люстрацію. Тому хворі планують скерувати відповідну заяву голові люстраційного комітету Єгору Соболєву.

Із складної ситуації, що склалася у середині січня, хворі та лікарі вийшли: завідувач відділення гемодіалізу Львівської обласної клінічної лікарні Оксана Русина привезла діалізатори з Києва. Далі витратні матеріали знову надали благодійники, якими пацієнти наразі забезпечені до початку  лютого. Наприкінці минулого тижня нам зателефонував головний лікар Львівської обласної клінічної лікарні Михайло Гичка і повідомив: «Антимонопольний комітет ухвалив рішення на користь хворих Львівщини. Заяви-скарги фірми-конкурента відхилено».

P.S. Коли вже верстали номер, «Газеті» стало відомо, що чергові торги із закупівлі витратних матеріалів для гемодіалізу оголошено на 2 лютого 2015 року. Сподіваємося, що цього разу вони відбудуться без перепон.