Сірка на межі

     1072  

Новороздільська «Сірка»: між розграбуванням та виживанням

Оксана Підлісна

Уже кілька місяців величезний завод — Державне гірничо-хімічне підприємство «Сірка» — завис між двома директорами. Колишній очільник Ігор Коструба, який був ставлеником влади Януковича й фактично зруйнував підприємство, досі на посаді, незважаючи на те, що проти нього порушили кримінальну справу за розкрадання державного майна в особливо великих розмірах. Натомість старий-новий директор Володимир Венчак, який врятував підприємство у 2000-х, навіть після усіх рішень судів не може повернутися на посаду. 

Минулого тижня екс-керівник Ігор Коструба, який ще сьогодні має статус в. о. директора, спробував проникнути на підприємство. За словами працівників «Сірки», колишній директор, який за рік розвалив та розікрав завод, хоче позбутися документів, що можуть засвідчити про його злочини. 

— За цей рік він перетворив підприємство на руїну. Тут нищили будівлі, вивозили брухт машинами, вагонами. Ми кликали його на збори для пояснення, але він не прийшов, — розповідає багаторічний голова профспілки Богдан Токар.

Від спілкування з журналістами, які були на заводі під час спроби проникнення туди пана Коструби, екс-керівник відмовився. Коли представники преси приїхали до брами, де ще півгодини тому був Ігор Коструба нібито з представниками прокуратури, там вже нікого не було. Як розповіли працівники, автівки поспішно поїхали.

Ігор Коструба став директором підприємства у квітні 2013 року, після того, як з посади незаконно зняли Володимира Венчака, який очолював підприємство з 2004 до 2013 року. За словами працівниці заводу Ірини Коник, буквально через кілька місяців Коструба перетворив підприємство на суцільні руїни та звільнив більше ніж 100 працівників. Після такого управління 2014 року на «Сірці» залишилося 25 працівників. Лише у травні 2014 року проти Ігоря Коструби було відкрито кримінальну справу за підозрою в розкраданні державного майна в особ­ливо великих розмірах. Йдеться щонайменше про 20 млн. грн. Однак навіть попри слідство, на папері пан Костуба залишається в. о. директора.

Тож не дивно, що, за словами керівника профспілки підприємства Богдана Токаря, найбільшою проблемою заводу нині є саме невизначеність із директором:

— До 2013 року підприємство працювало стабільно. Зарплату виплачували вчасно, з усіма виплатами в держбюджет усе було добре. Коли призначили Кострубу, ще кілька місяців зарплату виплачували за рахунок грошей, які залишилися від попереднього директора. А коли вони закінчилися, одразу виникли борги. Станом на червень підприємство заборгувало державі приблизно 

3,5 млн. грн. і кілька місяців не виплачувало зарплату. З червня 2014 року, коли на посаду після рішення судів усіх інстанцій повернувся Володимир Венчак, заробітну плату виплачують постійно й сплачують старі борги у держбюджет. Підприємство почало працювати. Але всі ці інтриги колишнього керівництва не дають нормально працювати. Ми досі на папері маємо в. о. директора І. Кострубу. Хоча Володимира Венчака давно суд поновив. 

За словами Володимира Венчака, він не розуміє, чому його досі не поновили на посаді. Адже відповідне рішення видав навіть Вищий спеціалізований суд, чиє рішення не підлягає оскарженню. Попри паперову плутанину, старий-новий директор ще з початку літа взявся за роботу, адже отримав підприємство в жалюгідному стані. Потрохи нове керівництво повертає на роботу людей і відновлює виробництво добрив, яке і годує завод.

Минулого тижня трудовий колектив «Сірки» звернувся до обласної влади з проханням сприяти поновленню на посаді Володимира Венчака, який був директором у 2004-2013 роках. «Рішенням Миколаївського районного суду Львівської області, Львівського апеляційного суду та Вищого спеціалізованого суду Володимира Венчака поновлено на роботі. Однак керівництво Агентства держмайна України та Міністерства промислової політики України до сьогодні не видає наказу щодо поновлення Венчака В.В. на посаді директора РДГХП «Сірка», — йдеться у зверненні трудового колективу.