«Путін перетворює Росію на заправну станцію Китаю»

     261  

Західні мас-медіа в своїх публікаціях і надалі приділяють багато уваги Україні. Тепер на перший план вийшли економічні, а не лише воєнні проблеми. На жаль, деякі експерти вважають, що до повноцінного перемир’я ще далеко, адже амбітні плани Путін ще не втілив

Авторитетне британське видання The Financial Times пише, що Німеччина налаштована рішуче припиняти будь-які спроби Росії переписати торговельну угоду між Україною та ЄС. Німецький уряд намагається змусити Брюссель дати жорстку відповідь на вимоги Путіна провести нові переговори з приводу торгової угоди і внести в неї «системні поправки». Берлін хоче впевнитися, що Єврокомісія з питань торгівлі на чолі з Жан-Клодом Юнкером дотримуватиметься політичної лінії, згідно з якою торгова угода Україна — ЄС не підлягає обговоренню.

Водночас очевидно, що євроінтеграція неможлива без радикальних реформ. Французька газета Les Echos повідомляє, що Вашингтон вимагає від України провести реформи «вже зараз». США готові залучити інвестиції в Україну, але спочатку країна має провести складні й непопулярні економічні реформи. «Ці заходи будуть складними, але вони можуть змінити долю вашої країни», — заявила міністр торгівлі США Пенні Прітцкер після зустрічі з Петром Порошенком.

Однак Європа, на відміну від Америки, налаштована аж не так однозначно. Німецька газета Frankfurter Allgemeine Zeitung гостро критикує Угорщину за припинення реверсу газу до України: «Це удар по зусиллях європейців, які намагаються підтримувати Київ у крихкий перехідний період. Український уряд може лише тоді вистояти проти Москви, якщо матиме гарантії надходжень принаймні частини газу із Заходу».

Тему продовжує ще одне німецьке видання Tagesspiegel, на шпальтах якого швейцарський письменник з московським корінням Міхаїл Шишкін негативно оцінює пасивність європейців. «Здається, розрахунок Путіна спрацьовує. Швидше населення Заходу, налякане економічними наслідками та вірогідністю війни, через вибори змінить у своїх урядах ворогів Путіна тими, хто «розуміє Москву», ніж росіяни через руйнацію економіки та зростання цін вийдуть на вулиці», — читаємо у статті.

Не надто багато оптимізму і в статті аналітика Carnegie Europe Джуді Демпсі, яка вважає, що створення зони «замороженого» конфлікту на Донбасі дорівнює поразці Петра Порошенка. «Він фактично втратив контроль над частиною своєї країни, яка тепер стане новим майданчиком для російських політичних ігор. У Східній Європі утворилася нова зона «замороженого» конфлікту, що дасть змогу Москві втручатися в українські справи. Це ідеальний засіб для Москви відволікати увагу Києва від запровадження реформ і розхитувати політичну ситуацію», — пише Джуді Демпсі.

Водночас видання The Weekly Standard стверджує, що не варто переоцінювати Путіна: «Немає підстав впадати в розпач через «досягнення» Росії в Україні. Надання частинам Донбасу особливого статусу створить проблеми для України, однак вони не будуть фатальними, і в кожному разі це не та «Новоросія», яку сподівався отримати Кремль».

Схожої думки дотримується і Die Welt, яка пише, що, незважаючи на агресивне використання Путіним сили й пропаганди, Росія є країною, яка перебуває в занепаді. «Вузьколоба стратегія Путіна звернутися до Сходу, одночасно проводячи приховану війну проти Заходу, перетворить Росію на заправну станцію Китаю і відріже її економіку від західного капіталу, технологій та контактів, яких потребує країна. Занепад Росії видно скрізь. Дві третини російського експорту, половина державних доходів і 20% ВВП припадають на нафту й газ, тоді як експорт високих технологій становить лише сім відсотків від експорту промислових товарів (порівняно з 28% у США). Розподіл ресурсів в економіці є неефективним, при цьому корумпована інституційна та правова структура ускладнює приватні інвестиції», — пише німецька газета.

За матеріалами: bbc.co.uk, inopressa.ru, pravda.com.ua, polradio.pl, newsru.ua, unian.ua