Василь Філіпчук: «Без реформ економіка впаде»

     636  

Голова правління Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) вважає найбільшою пролемою української економіки відсутність реформ

«Прив’язувати відновлення української економіки лише до відновлення Росією поставок газу Україні є помилкою, – вважає Василь Філіпчук, голова правління МЦПД. – Найбільшою проблемою є відсутність реформ. Не можна виграти автомобільне ралі, керуючи волами».

На його думку, без реформ, навіть у разі відновлення поставок російського газу та відносно швидкого припинення військових дій, економіка впаде. 

«Я не розумію, чому, маючи можливість раз і назавжди забрати у Росії дубину для шантажу у вигляді ціни на газ, а тепер уже й та самого факту поставок, український уряд щораз спокійно йде на заклання, – риторично запитує В.Філіпчук. – Усе, що нам потрібно для енергетичної незалежності – це імплементувати та впровадити Третій енергопакет».

На його думку, це призведе до зникнення монополії на енергетичного ринку, цивілізована ринкова конкуренція неодмінно лібералізує ціни на кінцевий продукт, на внутрішній український ринок зайдуть іноземні компанії, які добуватимуть та реалізовуватимуть енергоресурси. Промисловість, отримавши кількох продавців, обиратиме на ринкових умовах, а для потреб соціально вразливих верств населення ринкову вартість цих ресурсів компенсуватиме уряд.

«Ми повинні виграти на військовому і дипломатичному полі, але, насамперед, ми зобов’язані не програти у справах реформ», – резюмував керівник МЦПД.

Нагадаємо, Міністерство економічного розвитку та торгівлі розробило прогноз економічного і соціального розвитку України на 2015-2017 роки. Даний прогноз містить два трирічні сценарні орієнтири, що побудовані на позитивних припущеннях, та один альтернативний, який побудований на негативних припущеннях. Ці сценарні прогнози повинні лягти в основу проекту Держбюджету на 2015 рік та інших програмних документів.

Основні умови для реалізації обох позитивних сценаріїв – завершення активної фази військового конфлікту на Сході України та вирішення проблем з постачанням газу до кінця 2014 року, активна зовнішньоекономічна експансія, продовження успішної співпраці з МВФ, а також успішна реалізація низки реформ: подолання корупції, покращення адміністрування податків, оптимізація структури державного боргу, підвищення тарифів до економічно обґрунтованого рівня та збільшення в структурі тарифів інвестиційної складової. Головним фактором, що забезпечуватиме позитивну динаміку ВВП за обома позитивними сценаріями, буде внутрішній попит, який підтримуватиметься активною політикою уряду.