Повернути скіфське золото

     2436  

Амстердамський музей Алларда Пірсона оприлюднив заяву стосовно українських артефактів, що зараз експонують на виставці «Крим: золото і таємниці Чорного моря» у столиці Нідерландів

Прес-служба музею заявила, що він не повертатиме артефакти будь-якій стороні до отримання компетентного судового або арбітражного рішення, або до досягнення згоди між Києвом і Кримом (на сьогодні де-факто — Росією) щодо цього питання.

Про це пише zik з посиланням на слова юриста Національного художнього музею України Катерини Бусол. 

Усі знаємо, що ще до анексії Криму один київський і чотири кримські музеї надали зі своїх фондів твори для експонування спочатку в Німеччині, а потім у Нідерландах. Після березневих цьогорічних подій  Україна звернулася до голландського музею з вимогою повернути всі артефакти на територію континентальної України для їх зберігання до завершення тимчасової окупації півострова. Оскільки виставку в Амстердамі було продовжено до початку вересня, інтрига з поверненням творів зберігалася. Зараз  голландці заморозили процес ухвалення рішення.

Юрист акцентує, що й міжнародне, й національне українське право підтримують саме позицію України. Бо, відповідно до норм міжнародного права, Крим вважається окупованим, стан окупації завжди тимчасовий і не змінює приналежність відповідної території чи визначені кордони. Тому Крим лишається суверенною територією України, хоча остання і не здійснює де-факто контроль на півострові у цей момент. Світова спільнота, зокрема Королівство Нідерландів, однозначно висловлювалася за неправомірність зміни статусу Криму, не визнала такий змінений статус і закликала світ  через резолюцію Генеральної Асамблеї ООН A/RES/68/262 від 27 березня 2014 р. не вчиняти дій, які могли б тлумачитися, як визнання цього зміненого статусу. Відповідно, повернення голландцями артефактів Криму, який перебуває під ефективним контролем Росії, порушило б заявлену та підтримувану політику невизнання анексії півострова.  А щодо внутрішнього права України, то воно надає повноцінне законодавче обґрунтування легітимності повернення кримських артефактів саме на територію континентальної України.

Але голландський музей хоче вберегти себе від судових позовів. Хоча це доволі складно: якщо музей передасть об’єкти Києву, висока вірогідність того, що кримські музеї позиватимуться, якщо ж він віддасть їх Криму, то Україна неодмінно звернеться до ад’юдикаційних засобів захисту. Отже, на 21 серпня ситуація з українськими артефактами в Голландії заморожено музеєм Алларда Пірсона до рішення суду чи арбітражу, яке, на думку інституції, убезпечить її від можливих подальших претензій з боку як України, так і Росії.

Підготувала Анна Долішня