«Беркут» та Внутрішні війська слід розформувати

     371  

Розмова з Василем Пісним, першим заступником голови Львівської обласної ради

— Пане Василю, передусім хотілося б з’ясувати си­туа­цію з погромами відділів міліції та інших силових структур Львова. Чи вже вдалося дізнатися,  хто був організатором цих акцій?

— Те, що трапилося у Львові — погроми відділів міліції тощо, — спровукували так звані «тітушки»: вони закликали штурмувати, і, враховуючи ситуацію, яка була в Києві, люди стали некерованими. Це спланували спецслужби, щоб показати безлад у Львові. Але вони не усвідомлювали, що ситуація пошириться на всю Україну. Втім життєдіяльність міста повністю забезпечено, охорона громадського порядку працює. Звісно, є проблеми, бо погромили приміщення, потрощили техніку, але треба брати ручку й реєструвати злочини. Сьогодні більшість райвідділів працює на вул. Степана Бандери, 1, у міському управлінні. Затриманих доставляємо в найближче ІТТ, зокрема на території Пустомитівського району.

— А скільки було пра­ців­ників міліції в області?

— Загальна кількість — 7500 осіб. Є райвідділи, таємні служби, полк охорони громадського порядку, полк охорони консульств, технічна служба, 250 осіб «Беркута». На жаль, після того деякі працівники вимкнули свої телефони й не відповідають на дзвінки.

— Чи є сенс залишати надалі в лавах міліції тих працівників, які вимкнули телефони?

— Це має вирішувати їхнє керівництво. На мою думку, в такий складний час, який переживає наша держава, вони повинні виконати свій обов’язок та присягу й вийти на охорону громадського порядку. Ми зараз створюємо спільні патрулі, де працюють два міліціонери та 5-6 членів «Народної самооборони». Думаю, немає сенсу повертати таких працівників, адже вони зрадили присягу. Їх потрібно  звільнити з органів. 

— Фактично мусимо від­будувати міліцію з нуля. Як це зробити?

— Насамперед треба здійс­нити повну реорганізацію МВС. Ми повинні перейти до європейських стандартів, де існує муніципальна та національна поліції. Перша охороняє громадський порядок і підпорядковується міському голові. Зараз довіра до міліції нульова, незалежно від регіону. Ми повинні зробити люстрацію, поміняти все, що тільки можна. Я бував у Польщі, Німеччині, вивчав їхній досвід: там є МВС, у яке входять усі губернатори, надзвичайники і, зрозуміло, поліція. До речі, потрібно змінити і назву на «поліція», адже міліція — це народне ополчення, власне так мала б називатися «Народна самооборона».

— Коли 1991 року ство­рювали муніципальну дру­жину, на неї покладали чималі надії, її навіть сприймали як конкурента  міліції. Однак згодом її роль фактично було зведено до мінімуму. Що стало причиною цього, і як уникнути повторення помилок?

— Тоді не провели пов­ністю реорганізації Міністерства внутрішніх справ, і воно потихенько повернуло ситуацію назад. А зараз у нас немає іншого варіанта. Мусимо орієнтуватися на досвід європейських держав.

Ми перейменували одне з наших комунальних підприємств і на його базі створили муніципальну дружину. Вона надаватиме послуги з охорони громадського порядку і в такий спосіб зароблятиме гроші. Заклали в бюджет невелику суму на її заснування. Я вже підібрав керівника, і він набиратиме працівників.

— Отож повернімося до питання кадрів для комп­лектації нових право­охоронних органів. Звідки їх брати? Чи можуть це бути бійці «Самооборони»?

— Треба відповідально підійти до кадрів. Маємо створити таку поліцію, щоб їй довіряв український народ. Переконаний, що настане час, коли правоохоронцям дякуватимуть за їхню роботу, як це є в Грузії. У наших умовах зарплата повинна бути не менше ніж 5-6 тисяч. Має бути інша система підбору та підготовки кадрів. 

— Зараз чимало говорять про своєрідний міліцейський зоопарк: «Беркут», «Гепард», «Сокіл»… Що робити з цими підрозділами? Адже деякі з них себе дискредитували і навряд чи можуть існувати далі.

—  Зрозуміймо, що є «Беркут», а в ньому є спеціальні штурмові загони. В тому вигляді, як він є, його треба ліквідувати. Крім того, переконаний, що Внутрішні війська нам не потрібні. Потрібно створити національну гвардію на конт­рактній основі з певними функціями, але її бійців не можна використовувати проти мирних громадян. Звісно, спецпідрозділи повинні бути. Раніше в мене ще були сумніви щодо цього. Пригадую, коли  очолював обласну міліцію, у нас виникла критична ситуація під час футбольного матчу з полтавською «Ворсклою», тоді довелося застосувати ППС та «Беркут». Треба запровадити контрактну основу. Думаю, що ці зміни повинні відбутися незабаром.

Розмовляв Олександр Сирцов