Різдво на Майдані

     371  

Розходитися на свята Майдан не планує. Ба більше, під час Народного віча було оголошено новий програмний маніфест ВО «Майдан», який включає план дій і на коротку, й на довготривалу перспективу

 До оголошених раніше цілей додали нові, а саме — методи боротьби з владою стають різноманітніші та агресивніші.

Текст маніфесту зі сцени зачитав нардеп від «Батьківщини» Олександр Турчинов. Як ідеться в документі, найближчим часом активісти Євромайдану мають на меті домогтися звільнення та реабілітації всіх заарештованих за участь в акціях протестів, припинення терору, погроз, морального й фізичного тиску на учасників мирного спротиву, звільнення всіх політичних в’язнів. 

Також активісти вимагатимуть відставки та притягнення до відповідальності високопосадовців, зокрема міністра Захарченка, які відповідальні за організацію розгону Майдану в ніч на 30 листопада  та побиття активістів на вул. Банковій 1 грудня, ліквідації спецпідрозділу «Беркут» та заборони використання військовослужбовців Внутрішніх військ для силової протидії мирним масовим акціям протесту.

Третя найближча мета — відставка Кабміну та формування нової більшості у парламенті, «початок реальних, а не імітаційних переговорів між владою та Майданом». Для цього, наголошує  О. Турчинов, рада ВО «Майдан»  сформує спеціальну делегацію.

Окрім того, планують утворення представницького органу установчої влади для підготовки нової Конституції.

«До її ухвалення необхідно тимчасово повернутися до редакції Конституції 2004 року. Це  — легітимний шлях вирішення глибокої  політичної та економічної кризи, який передбачає проведення дострокових парламентських виборів на пропорційній основі з відкритими списками», — йдеться у маніфесті.

У середньостроковій перспективі планують домогтися підписання Угоди про асоціацію з ЄС, запровадити безвізовий режим, запобігти втягуванню України в Митний чи Євразійський союз.

А також — запровадження персональних міжнародних санкцій проти осіб, які причетні до застосування сили проти мирних демонстрантів: заборону на в’їзд, замороження активів, перевірка джерел походження кош­тів і власності за кордоном. Зокрема, опозиція розпочинає антикорупційні розслідування проти членів уряду Миколи Азарова та членів їхніх сімей у всьому світі. «За три роки при владі В. Януковича та 

М. Азарова борги України зросли втричі, майже 300 млрд. грн. уряд позичив додатково. З них 200 млрд. переказали на офшорні рахунки членів уряду та наближених до Віктора Януковича. Ми почнемо полювання на корупціонерів у всьому світі. Бюджет має повернути кошти, які розкрав М. Азаров та адміністрація В. Януковича», — сказав на мітингу лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк.

«У довгостроковій перспективі маємо домогтися побудови в Україні демократичної, правової держави зі соціально-орієнтованою економікою, ухвалення нової Конституції, децентралізації влади, докорінної зміни Кабміну, відновлення правосуддя, докорінних реформ правоохоронних органів та проведення реформи освіти з обов’язковим впровадженням курсу громадянської освіти та прав людини», — йдеться в документі.

Крім того, після новорічних та Різдвяних свят опозиція має намір оголосити всеукраїнський страйк. Про це заявив лідер УДАРу Віталій Кличко. «Ми оголошуємо страйк після свят. Усі повинні сказати, що працювати з цим урядом не будемо», — заявив він.

Про свій намір узяти участь у всеукраїнському страйку заявили вже десятки підприємств, установ та організацій у всій країні. Також, як повідомляє Всеукраїнський страйковий комітет на своїй сторінці у Facebook, до страйку готуються кілька аеропортів, низка театрів та вишів. Одна з причин — невиплата заробітної плати. 

А тим часом боротьба з режимом починає набирати агресивності. Зокрема, в суботу й неділю до помешкань представників нинішньої влади завітали учасники Автомайдану. Активісти пікетували будинки Віктора Медведчука, Миколи Азарова, Володимира Рибака, Віталія Захарченка та Віктора Пшонки. Також активісти завітали у Межигір’я до Віктора Януковича. 

Пікетувальники стукали по парканах, малювали фарбою гасла та обклеювали їх листівками. А Вікторові Медведчуку паркан навіть зламали. Той погрожував: якщо мітингувальники хочуть війни, він готовий відповіс­ти взаємністю. 

Представники офіційної влади наразі на акцію не відреагували. Якщо не вважати реакцією те, що організатора Автомайдану Дмитра Булатова викликали на допит у МВС як свідка в  розслідуванні справи про блокування доріг.