Молоді українці, котрі живуть у Росії, цураються свого етнічного походження

     256  

Близько двох мільйонів українців проживають у Росії. Це найчисельніша українська діаспора у світі

У Росії є майже сто різних українських організацій, але немає єдиної централізованої, оскільки російська влада блокує реєстрацію Українського конгресу Росії.

«Українська діаспора в Росії – «терра інкоґніта» і для України, і для світового українства. До того ж сама діаспора не розуміє, що треба об’єднуватись, а не ділитись через певні погляди. Бо цими чварами користаються російські сили, які роблять все, щоб розпорошити українців. Закрито дві загальноросійські організації українців, був скандал з бібліотекою. Прикро, що не реєструють Український конгрес Росії як єдину українську організацію і для цього знаходять різні формальні причини», – сказав етнограф Василь Бабенко, якого цитує радіо «Свобода».

Об’єднання українців Росії було ліквідоване торік, Федеральну національно-культурну автономію українців Росії закрито у 2010 році, але під такою ж назвою у 2012 було створено, без згоди більшості представників української діаспори, нову організацію, яку частина українців вважає фальшивкою і провокацією, а відтак вимагають від російської влади зареєструвати Український конгрес Росії, який міг би увійти до Світового конгресу українців. Втім, Мін’юст Росії відмовляє у реєстрації.

Попри те, що до 2015 року діє державна програма підтримки українців у Росії, реально вона не працює, каже Василь Бабенко. У Башкортостані у трьох російських школах викладають для дітей з українських родин українську мову і літературу, працює три українські недільні школи. А ось на Далекому Сході, де проживає 250 тисяч громадян Росії, які визнають себе українцями, немає жодної недільної школи, не кажучи вже про загальноосвітні школи з викладанням української.

За останні двадцять років на Зеленому Клині кількість людей, які ідентифікують себе українцями, зменшилась у чотири рази, наголосив В’ячеслав Чорномаз, історик, заступник голови Центру української культури «Горлиця» у Владивостоці.

Українська діаспора у Росії не має україномовного видання, не може переглядати українські телеканали. У церквах богослужіння не ведуться українською мовою. Російська влада проводить політику створення негативного іміджу українців через ЗМІ, скаржаться в діаспорі. Протистояння між двома державами стає причиною того, що чимало людей соромляться свого українського походження.

Сьогодні українці, громадські активісти відчувають до себе дуже ще й ретельну увагу з боку російської влади, каже Любов Дяченко, керівник незареєстрованого Українського конгресу Росії.

«Ми відчуваємо, що почастішали перевірки, що зал десь не дали на наш захід, все це так відбувається ніби й неофіційно. Відносини між Росією і Україною погано впливають і на нашу громадську діяльність», – розповіла Любов Дяченко, яка 35 років проживали в Якутії, а зараз живе у Москві.

Представники української діаспори розповіли, що опинились немов у зачарованому колі – Україні байдуже, як вони почуваються у Росії, самі ж російські українці більше дбають про життєві проблеми і заробіток, а не збереження української мови чи традицій, а Росія не зацікавлена у тому, щоб українці збереглись як один з найчисельніших етносів. Нині громадські організації українців тримаються лише на ентузіазмі людей переважно старшого віку.

Російська влада постійно вимагає від України дотримання прав росіян в Україні, натомість українська влада мала б теж навчитись відстоювати права своїх громадян у Росії, наголошують діаспоряни.