Торговиця на церкві

     393  

На місці однієї з найдавніших церков Дрогобича нині поставили… торговельні кіоски

Історики та пам’яткоохоронці обурюються: замість зберігати спадщину, її фактично стирають з пам’яті людей.

— На вул. Малий Ринок, за нашими дослідженнями, є церквище давнього храму Святої Трійці ХVІ — ХІХ ст. Розташування церкви точно фіксує за карта Фон Міґа 80-х рр. ХVІІІ ст. Територія церквища входить до історичного ареалу, який перебуває під охороною держави. Там треба проводити розкопки, а не будувати, місце ж потрібно зробити одним із священних у Дрогобичі, бо йдеться про церкву, право на спорудження якої українці вибороли у складній боротьбі проти польського патриціату в середині ХVІ ст., — пише декан історичного факультету Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, професор Леонід Тимошенко.

За словами Василя Петрика, доцента НУ «Львівська політехніка», кіоски на місці давньої церкви постали не так давно. Він переконаний, проблема виникла через неправильно виготовлені документи.

— На жаль, в історико-містобудівному опор­ному плані Дрогобича, який затвердили 2011 року, немає жодної згадки про цю церкву. Хоча наукові статті про неї вийшли набагато раніше, і це треба було врахувати. Тільки-но кіоски почали зводити, я пішов в обласне управління охорони культурної спадщини з вимогою припинити це. Однак мені відповіли, що, згідно з документами, там ніколи нічого не було. Сьогодні самі дрогобиччани не знають, що там була церква. Це питання нашого безпам’ятства та ставлення до культурної спадщини, — обурюється Василь Петрик.

Раніше на вулиці Малий Ринок була вільна територія, де інколи торгували, однак стаціонарних об’єктів не було. Зараз же тут залили фундаменти й поставили кіоски. Василь Петрик переживає, що наступним кроком стане приватизація землі під кіосками, й люди отримають право власності на шматок землі, де є залишки старої церкви.

— Треба, щоб автори історико-містобудівного опорного плану, зокрема архітектор Роман Могитич, його відкоригували й зазначили, що на цьому місці колись була церква. Тоді це будуть землі історико-культурного призначення, які не можна приватизовувати, — переконаний пан Петрик.

В обласному управлінні охорони культурної спадщини про помилку в історико-містобудівному опорному плані знають, однак виправляти її не поспішають. Роман Онишко, заступник начальника цього управління, запевняє: про приватизацію землі не йдеться, адже кіоски — це тимчасові споруди. Водночас ініціювати знесення кіосків та відзнакування площі наразі не планують. Єдине, що обіцяє пан Онишко, — ці дані врахують під час наступного коригування або розроблення нового генплану міста.

Історики ж переконані: втрутитись у ситуацію треба негайно, і сподіваються на розуміння якщо не обласної, то принаймні місцевої влади.