Па-па!

     429  

265-й пішов…

 

Сьогодні, 28 лютого, Папа Бенедикт XVI офіційно складає свої повноваження 

Католицький світ досі не оговтався після його несподіваної заяви 11 лютого під час Консисторії з канонізації мучеників Отранто. Відповіддю на цю заяву стала гробова тиша – для Ватикану новина стала повною несподіванкою. Про те, що 265-й Папа Римський хоче піти, знав тільки його старший брат Георг Ратцінґер. Хоча, чесно кажучи, передумови для першого з 1415 року зречення понтифіка престолу (тоді, щоб подолати розкол у Церкві, в якій на той момент були одночасно три Папи, тіару добровільно зняв Григорій XII) були суттєві. 

Розмови про слабке здоров’я понтифіка лунали давно. Бенедиктові XVI у квітні виповниться 86 років, і вже при обранні Папою 2005-го він виявився одним з найстарших глав Католицької церкви в новітній історії. Ще будучи кардиналом, він переніс інсульт, а останнім часом насилу ходив, і на месах в соборі Святого Петра його перевозили на спеціальній платформі. 

Не додавали понтифіку наснаги й численні скандали. Саме за його каденції світом прокотилася хвиля звинувачень католицьких священиків у педофілії. А в травні 2012 року ватиканська поліція арештувала особистого камердинера Папи Паоло Габріеле. 46-річний батько трьох дітей виявився сексотом — він передавав копії секретних документів, зокрема особистих листів Бенедикта XVI, журналістам. 

Одразу з’явилися доволі обґрунтовані припущення, що витік інформації організував один з наближених до Папи кардинал. Офіційно Святий Престол цього, звичайно ж, не підтвердив, але Ватикан тоді скаламутило добряче.

Тим паче, що майже відразу відправили у відставку президента Банку Ватикану Етторе Готті Тедескі. Офіційне формулювання — «за неналежне виконання покладених на нього обов’язків». Неофіційно — за причетність до відмивання грошей. До речі, чи не останнім важливим документом, який підписав Бенедикт XVI, став указ про призначення нового президента Банку Ватикану. 15 лютого цього року ним став земляк понтифіка, німецький фінансист Ернст фон Фрайберґ.

А день перед тим Бенедикт XVI відслужив свою останню месу як глава Католицької церкви. У своїй проповіді Папа різко засудив чвари у верхівці Ватикану та наголосив, що образ Церкви серйозно заплямовано.

Отож 265-й Папа Римський пішов. Його наступника обіцяють обрати протягом місяця. Хто це буде, не може спрогнозувати ніхто.

Опитані «Газетою» експерти вкрай обережно ставляться до прогнозів, воліючи не називати конкретних прізвищ. Світовими мас-медіа гуляють близько 15 прізвищ кардиналів, які можуть претендувати на папську каблучку рибалки. Лунають заяви про те, що у Ватикані може з’явитися перший Папа з Африки. Інші наполягають на перемозі когось з американців, мовляв, у гонитві за статусом наддержави Сполучені Штати прагнуть підім’яти під себе ще й Католицьку церкву.

Зрештою, зі своїми 11 кардиналами, які мають право брати участь у конклаві, США стають другою за впливовістю країною, поступаючись тільки Італії, на яку припадає 28 голосувальників (на третьому місці Німеччина з шістьма голосами). 

Натомість багато хто стверджує, що, доки Сполучені Штати залишаються супердержавою, місце Папи американцям не дістанеться. Належність до найпотужнішої у світі країні, яка втручається в усі можливі конфлікти, залишається негативним чинником для потенційних кандидатів на папський престол.

Нині в Католицькій церкві немає беззапереч­ного авторитетного діяча, якого можна вважати лідером папських перегонів. Якщо про Бенедикта завжди говорили як про ймовірного спадкоємця Івана Павла II, то цього разу Папою може стати особа абсолютно не сподівана.

Зрештою, чекати конклаву не так уже й довго, тож незабаром дізнаємося, на чию честь з димара Сикстинської капели шугоне білий дим.

Підготувала Богдана Кавчук 

До теми

1595 року бенедиктинець Арно де Віон у книзі Lignum Vitae («Древо життя») уперше опублікував «Пророцтва про пап», які приписують св. Малахію (1094 — 1148), ірландському єпископу, який 1139 року побував у Римі, де нібито мав видіння про майбутніх пап.

За найпоширенішим тлумаченням «Пророцтв»,  передостаннім главою Римо-католицької церкви є Бенедикт XVI. За його наступника, якого св. Малахій називає Петром Римлянином (Petrus Romanus), відбудеться таке: «Під час останніх гонінь на Святому Римському Престолі сидітиме Петро Римлянин, який пастиме овець серед безлічі терзань; після звершення чого Місто семи пагорбів буде зруйновано, і Суддя страшний судитиме народ свій. Кінець». 

 

Для «Газети»

Андрій Васьків, кандидат історичних наук, доцент філософського факультету ЛНУ ім. Івана Франка

На жаль, українські кардинали не братимуть участі в обранні нового Папи Римського. Згідно з встановленими правилами, в конклаві мають право брати участь кардинали, яким ще не виповнилося 80 років. Мар’яну Яворському, колишньому римо-католицькому архі­єпископу Львова, зараз 86, а колишньому главі Української греко-католицької церкви Любомиру Гузару виповнилося 26 лютого 80 років. Водночас нових глав церков — Святослава Шевчука та Мечислава Мокшицького — ще не номіновано кардиналами.

Андрій Юраш, релігієзнавець, кандидат політичних наук, доцент ЛНУ ім. Івана Франка

Пророцтву св. Малахія можна довіряти так само, як й іншим ірраціональним теоріям. Тут проблема не в аргументації, а у вірі. Кожен сам вирішує: вірити чи ні. Для мене особисто це пророцтво виглядає дуже сумнівним. Інститут папства існує вже дві тисячі років, і якихось серйозних підстав стверджувати, що на нас чекає вибір останнього в історії Папи, немає. Якщо навіть щось з таких пророцтв (згадаймо хоча б Нострадамуса) справджується, це можна тлумачити по-різному: або як передбачення, або як збіг обставин. Особисто я спокійно ставлюся до таких заяв.

 

Довідка «Газети»

За даними на 2011 рік у світі існують 22 східно-католицькі церкви, з яких 14 дотримуються візантійського обряду, вісім — інших східних літургійних обрядів. Загальна кількість віруючих — понад 17 мільйонів. 

Албанська католицька церква 
Вірменська католицька церква
Білоруська греко-католицька церква 
Болгарська католицька церква 
Угорська католицька церква 
Грецька католицька церква 
Італо-албанська католицька церква 
Коптська католицька церква 
Македонська греко-католицька церква 
Маронітська католицька церква 
Мелькітська католицька церква 
Російська греко-католицька церква 
Румунська католицька церква 
Русинська греко-католицька церква 
Сирійська католицька церква 
Сіро-Малабарська католицька церква
Сіро-Маланкарська католицька церква 
Словацька греко-католицька церква 
Українська греко-католицька церква 
Халдейська католицька церква 
Хорватська греко-католицька церква 
Ефіопська католицька церква. 

Джерело: uk.wikipedia.org

 

Інфографіка: http://www.lvivska.com/sites/default/files/11_s_0.pdf