Крок від сміття

     356  

Незабаром у місті затвердять проект рекультивації грибовицької сміттярки, що стане початком закриття сміттєзвалища з 60-річною історією

Львові триває представлення й обговорення проекту рекультивації грибовицької сміттярки: усі технології та методи переробляння представники міської ради відбирають, щоб пізніше їх застосувати. Щойно проект затвердять, розпочнуть роботи з рекультивації території, а це — початок закриття території.

— Ми запланували робочі поїздки до Угорщини та Словаччини. Минулого тижня проектант і представники депутатського корпусу поїхали до Варшави, де зустрінуться з представниками керівництва польського сміттє­звалища. Словом, нині аналізують світовий досвід, щоб перейняти найкращі та найефективніші технології для Львова, — розповів «Газеті» Сергій Кіраль, начальник управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій Львівської міської ради. — Після внесених корективів ми віддамо проект на державну експертизу. Це основний етап затвердження. Замовником проекту є міська рада й облдержадміністрація, які оплачують ці документи. Щоправда, понад мільйон гривень ЛОДА досі не сплатила.

Проект передбачає комплекс робіт із підготовки до рекультивації та поетапного закриття, період тимчасової експлуа­тації в період закриття, післяексплуатаційне обслуговування території. Загалом проект рекультивації грибовицького сміттєзвалища коштує 3 млн. 450 тисяч гривень.

— Інвестори є, вони зацікавлені долучитися до будівництва полігону. Торік навесні ми брали участь у конференції з відомими світовими компаніями з Австрії, Німеччини, Італії. Загальний висновок: є зацікавлення в спорудженні полігону у Львові, вторинному переробленні й утилізації відходів. Яка буде модель залучення, наразі не можу сказати. І нам іще залишилося знайти земельну ділянку, хочеться, щоб обласна адміністрація брала в цьому активнішу участь, — каже Сергій Кіраль.

Останній озвучений варіант нового полігону — біля Нового Роздолу. Торік посадовці заявили, що місце для львівського сміття хочуть облаш­тувати неподалік цього населеного пункту, на території колишнього підприємства «Сірка» загальною площею 1800 га. За словами міського голови Львова Андрія Садового, міські й обласні посадовці дослідили відразу 70 земельних ділянок, де можна будувати новий полігон, і зупинилися саме на цій.

2012 року Львівська міська рада запланувала 1млн. 200 тис. грн. для проекту рекультивації. Та, як повідомив Іван Зозуля, керівник комплексного проекту рекультивації Львівського полігону ТПВ, технічний директор ТзОВ «Інститут «Гірхімпром», за роботи за проектом міська влада досі винна ще 240 тис. грн. Також необхідно передбачити кошти на завершення другої стадії проекту — виготовлення робочої документації цього року, а це 1 млн. 800 тис. грн. Окрім того, потрібно ще 180 тисяч гривень для проведення експертизи.

— Ці кроки дають змогу з другого півріччя цього року розпочати фізичні роботи безпосередньо на об’єкті. Без цього неможливо було проводити будь-яку діяльність, пов’язану з рекультивацією, а отже, і поетапним закриттям полігону в Грибовичах, — розповів Іван Зозуля.  

Як розповіли «Газеті» в «Гірхімпромі», проект передбачає, що біля сміттєзвалища розроблять систему вертикальних свердловин і прокладуть горизонтальні труби. Цими трубами кілька років виходитиме біогаз, після чого ділянку накриють кількома шарами ґрунту. Перший шар збиратиме біогаз, потім покладуть газоізоляційний шар із глини, спеціальної плівки, піщаного пласту й чорнозему. Висота насипу становитиме 3-4 метри.

На першому етапі інститут «Гірхімпром» запланував виконання першочергових робіт, пов’язаних із ліквідацією негативного впливу на навколишнє середовище. Особливо це стосується проблеми з фільтратом, яку можна реально вирішити за 1,5-2 роки. Адже мешканців насамперед хвилює забруднення дов­кілля — води, земель — те, що впливає на здоров’я.

P.S. Поки в міській раді розповідають про вдос­коналення проекту рекультивації, Галицький райвідділ міліції Львова розпочав розслідування за фактом розтрати 1 млн. 800 тис. грн., передбачених на розроблення проекту рекультивації грибовицького сміттєзвалища. Вже відкрили кримінальне провадження щодо використання коштів. Про це повідомили в прес-службі прокуратури Львова.