«Сім’я» та інші…

     130  

Віктор Янукович призначив новий Кабінет Міністрів

У понеділок відійшов у небуття Кабмін «професіоналів та реформаторів», поступившись місцем, якщо вірити прем’єрові Миколі Азарову на слово, «молодим, але досвідченим». У результаті реорганізації головного органу виконавчої влади в нашій Україні з’явилося цілком нове міністерство — доходів і зборів України, утворившись із митної та податкової служб. Державне агентство України з управління державними корпоративними правами та майном перетворилося на Міністерство промислової політики України. А от МНС щезло — у компанії з Держінспекцією техногенної безпеки воно утворило Державну службу з надзвичайних ситуацій. 

Персональний склад Кабінету Міністрів оновився значно серйозніше — 10 його нових представників ніколи не працювали в урядових структурах. 

Першим віце-прем’єр-міністром України став близький соратник президентського сина Сергій Арбузов. Саме йому пророкували крісло прем’єра, це призначення дуже яскраво проілюструвало б подальше зростання впливу «сім’ї», однак чомусь прем’єром знову став Микола Азаров. На думку експертів та опозиціонерів, ненадовго: мовляв, Арбузов підучиться і піде далі. 

Віце-прем’єрами стали Юрій Бойко (екс-міністр енергетики та вугільної промисловості) та Олександр Вілкул — донедавна голова Дніпропетровської ОДА, який прославився заборонами білборда з бабусею та котом. Ще одним віце-прем’єром призначено Костянтина Грищенка — в уряді «професіоналів» він був міністром закордонних справ. Міністром КМ — Олену Лукаш. Голов­ним фінансистом став ще один представник «сім’ї» Юрій Колобов.

Міністром економічного розвитку і торгівлі України призначено нинішнього депутата-регіонала та голову ради Нацбанку Ігоря Прасолова.

Міністром енергетики та вугільної промисловості став Едуард Ставицький — екс-міністр екології, міністром інфраструктури — гендиректор «Укрзалізниці» Володимир Козак, міністром регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства — Геннадій Темник, заступник голови Дніпропетровської ОДА, тобто пана Вікула, який віднині віце-прем’єр. 

Міністром екології та природних ресурсів призначено Олега Проскурякова, який досі був головою Державної служби геології та надр. Кажуть, він пов’язаний з інтере­сами родини Януковича. Як і новий міністр доходів та зборів Олександр Клименко, який є людиною «сім’ї». 

Міністром соціальної політики призначено Наталію Королевську, яка на виборах заявляла про необхідність імпічменту Януковичу. До слова, дуже цікаво, як новий міністр спрацюється з Азаровим — перед виборами вона збирала підписи за відставку «непрофесійного» Кабміну. 

Армією керуватиме Павло Лебедєв. Депутат-мажоритарник із Сева­стополя називає себе людиною президента. Новим міністром закордонних справ став Леонід Кожара, який ще кілька днів тому заявляв, що вступ України до Митного союзу буде менш болючим, ніж до Зони вільної торгівлі з Євросоюзом.

На місцях залишилися Віталій Захарченко (міністр внутрішніх справ), Олександр Лавринович (міністр юстиції), Дмитро Табачник (міністр освіти), Раїса Богатирьова (міністр охорони здоров’я) та Микола Присяжнюк (міністр аграрної політики та продовольства). 

Місце міністра культури залишається вакантним, бо указу про призначення так і не було, однак Михайла Кулиняка звільнено з посади.

На своїй сторінці у Facebook Микола Азаров не нахвалиться новою командою: «Уряд значно помолодшав, і до його складу потрапили люди, що пройшли хорошу школу життя. Тому сподіватимемося, що уряд виправдає ті сподівання, які покладають на нього наші люди». Похвалився, що тепер у Кабміні є три жінки, «тож гендерна рівність відновлюється».

А от представники опозиції оптимізму прем’єра не розділяють. Юлія Тимо­шенко взагалі пожаліла свого давнього опонента Миколу Азарова. Вона назвала нові призначення продовженням політики монархізації країни. «Тезу про продовження політики монархізації країни яскраво підтверджує присутність членів «сім’ї» Януковича на всіх ключових посадах у силових та фінансових структурах уряду. Це дуже загрозлива для України тенденція, яку Freedome House у своєму останньому звіті називає familyзацією влади», — нагадала екс-прем’єр.

За її словами, Янукович фактично призначив два уряди: перший — з прем’єром Арбузовим, якому де-факто будуть підконтрольні всі міністри, а другий — у складі одного Азарова, в якого є гарний портфель, але немає підлеглих — це приблизно, як мати генеральські погони, але залишитися без армії.

Схожої думки дотримується і керівник центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко, який вважає ключовим призначення саме Арбузова. «Фактично ми вже знаємо з високою ймовірністю ім’я майбутнього прем’єра. Арбузова призначили постажуватися на посаді першого віце-прем’єра, і тільки питання часу, коли відбудеться планова заміна прем’єр-міністра», — зазначив він у коментарі Інтерфакс.