У Львові активісти Amnesty International виступили проти смертної кари

     226  

Сьогодні активісти AmnestyInternationalпровели публічну акцію біля каплиці Боїмів у Львові проти смертної кари в Білорусі та на знак солідарності з Любов’ю Ковальовою, матір’ю Владислава Ковальова, страченого в березні 2012 року в Мінську

За словами активістів, таку акцію проводить, щоб закликати владу Білорусі скасувати це нелюдське покарання – смертну кару. Учасники акції зібралися з транспарантами «Зупинимо смертну кару!», тим самим заохочуючи людей сфотографуватися з різнокольоровими стрічками, що символізують неперервність життя. Опісля зроблені світлини з’єднають у колаж і передадуть Любові Ковальовій.

«Сьогодні Білорусь залишається єдиною країною не лише в Європі, а й на території колишнього СРСР, де досі виносять смертні вироки й виконують їх. З часу отримання білорусами незалежності було страчено близько 400 осіб. Однак це дуже наближена цифра, бо такий вид покарання оточено атмосферою секретності в країні, і статистика не завжди нам відома. Наприклад, останні рази – це поодинокі випадки, ми можемо відстежувати їх. Раніше ця статистика не була публічною, зрештою, як і в Україні колись, – розповіла Тетяна Мазур, виконавчий директор AmnestyInternational.

Ще одна проблема – це виконання вироку без відома і самого ув’язненого, і його родичів. Осіб, яких карають, утримують у камерах-одиночках, і щоразу, коли відчиняються двері, їхній подих може бути останнім. До того ж тіла вбитих не віддають рідним для поховання. Як наголосила Тетяна Мазур, смертна кара є фундаментальним порушенням права на життя.

Випадки, за які виносять вироки, дуже різні. До прикладу, останні вчинені смертні кари, коли у березні 2012 року стратили двох чоловіків – Владислава Ковальова та Дмитра Коновалова – за організацію теракту в Мінську навесні 2011 року, внаслідок якого загинуло 15 осіб, понад 300 травмовано.

Нині ж ситуацію в Білорусі ускладнює загальна відсутність політичної волі влади до забезпечення прав людини. Відомий білоруський правозахисник Алєсь Бєляцький відбуває 4,5 року тюремного терміну за свою правозахисну діяльність. Попри це, роботу правозахисних організацій суворо придушують. Як розповіли AmnestyInternational, 26 листопада у Мінську влада Білорусі конфіскувала приміщення у правозахисного центру «Вясна», а 10 жовтня представнику AmnestyInternational було відмовлено у в’їзді до країни. І хоча сьогодні ще навіть не проголошено мораторію, активісти AmnestyInternational все ж сподіваються на скасування смертної кари.

Варто додати, що 30 листопада в рамках всесвітньої ініціативи «Міста за життя – міста проти смертної кари» відбулося підсвічування каплиці Боїмів. До цієї акції долучилися й українські міста Львів та Івано-Франківськ. Світло, яким підсвічують будинки цього дня, має символічне значення. Учасники ініціативи висловлюють свою надію, що це світло досягне різних куточків світу, де ще не скасовано смертну кару. До слова, у Львові такі вогні засвічують уже втретє за участі представників мерії міста та громадських діячів.