Сьогодні в Україні багато свят

     315  

30 вересня святкуємо Всеукраїнський день бібліотек, День усиновлення, а за православним календарем – свято Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії

Сьогодні Україна відзначає велике релігійне свято Віри, Надії, Любові та Софії, а крім того, два світських – День бібліотек та День усиновлення.

Християнське свято Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії засноване на честь мучениць, які жили в II столітті, за царювання імператора Адріана (117-138 рр.) в Римі. Благочестива вдова Софія мала трьох доньок, названих іменами головних християнських чеснот: Віра, Надія та Любов. Найстаршій, Вірі, було 12 років, Надії – 10, а Любові – лише 9 років. Софія виховала дочок у любові до Бога, навчила їх не прив’язуватися до земних благ. Коли ж про належність до християнства цілої родини довідався імператор, то побажав особисто побачити трьох сестер і їхню матір. Усі четверо стали перед імператором і безбоязно визнали, що сповідують віру в Христа.

Здивований сміливістю юних християнок, імператор підіслав до них язичницю, якій наказав переконати їх відректися від віри. Однак усе виявилося марним, сестри не змінили своїх переконань. Тоді їх знову привели до імператора Адріана, і він почав наполягати, щоб дівчата принесли жертву язичницьким богам. Але сестри з обуренням відкинули його наказ. «У нас є Бог Небесний, – відповіли вони, – його дітьми ми бажаємо залишитися, а на твоїх богів плюємо і погроз твоїх не боїмося. Ми готові постраждати й навіть померти заради дорогого нам Господа нашого Ісуса Христа».

Тоді розгніваний Адріан велів катувати дітей, і всіх трьох сестер на очах одна в одної та їхньої матері замучили до смерті.

Софія не зазнала від катів тілесних мук, але її прирекли на ще сильніші душевні страждання від розлуки з дітьми. Страдниця похоронила останки своїх дочок і два дні не відходила від їхньої могили. На третій день Господь послав згорьованій матері тиху смерть і прийняв її душу в небесну обитель. Софію, котра зазнала великих душевних мук за Христа, разом із доньками Церква зарахувала до лику святих.

Сьогодні, 30 вересня, відзначають також Всеукраїнський День бібліотек, встановлений згідно з указом президента України від 14 травня 1998 року.

Перші бібліотеки в Київській Русі відкривали при церквах і монастирях після ухвалення 988 року християнства. Найбільшою і найбагатшою на з давніх книгозбірень була бібліотека Софії Київської, заснована 1037 року Ярославом Мудрим.

Книги, створені в майстернях Софійського собору, стали основою інших бібліотек, зокрема величезної бібліотеки Печерського монастиря, яка з кінця ХІ ст. була найбільшим центром культурного життя Київської Русі.

У Західній Україні активний бібліотечний рух почався в часи Галицько-Волинського князівства (приблизно з ХІІІ ст.). Зокрема, при дворі князя Володимира Васильковича – книжника і філософа – існувала величезна книжкова майстерня. Значний розвиток бібліотек припав на XVI ст., великі книгосховища з’явилися при школах в Острозі й у Львові.

Нині в Україні налічують близько 40 тисяч бібліотек. Серед найвідоміших – Національна бібліотека імені України В.І. Вернадського, Національна парламентська бібліотека України, Державна бібліотека України для дітей, Державна історична бібліотека України та інші.

У Львові найвідомішою є Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника – одна з найбільших за обсягом фондів книгозбірня України, потужний науково-інформаційний центр. Її створено 2 січня 1940 р. унаслідок об’єднання в єдину структуру націоналізованих радянською владою понад сотні громадських, приватних, державних колекцій та бібліотек, які функціонували до 1939 р. на теренах Львова та Західного регіону України. До бібліотеки ввійшли книгозбірні Наукового товариства ім. Шевченка, Народного дому, Національного інституту ім. Оссолінських, Фундації ім. Баворовських, частина бібліотеки Львівського Ставропігійського братства, численні книгозбірні філій товариства «Просвіта», конфісковані бібліотеки монастирів, приватні збірки, а також бібліотеки національних товариств.

На 1 січня 2011 р. у бібліотеці зберігалося понад 8 мільйонів одиниць зібрань, зокрема найвагоміше у світі зібрання україніки; українська й іншомовна періодика ХІХ – першої половини ХХ ст.; унікальні колекції інкунабул, палеотипів, стародруків, картографічних видань XVI-XVIII ст. Окрім того, ЛННБ України імені В. Стефаника – єдина в Україні книгозбірня, яка володіє творами українського і світового мистецтва: гравюрами, скульптурами, рисунками, акварелями, гуашами, фотографіями та найбільшою в Україні колекцією нотних творів вітчизняних і зарубіжних композиторів.

Третє свято нинішнього дня – День усиновлення. Його вперше відзначили в Україні 30 вересня 2009 року, відповідно до указу президента України, підписаного 27 листопада 2008 року. Мета свята – підтримка та розвиток національного усиновлення.

Про встановлення свята було оголошено на Всеукраїнському форумі усиновлювачів, який проходив 27 листопада 2008 року в Києві.

За словами Уповноваженого президента з прав дитини, нині в Україні мешкає 96 тисяч сиріт, з яких 26 тисяч підлягають усиновленню.

За вісім місяців 2012 року українці усиновили 1298 дітей, а 503 дитини знайшли своїх батьків в іноземних сім’ях, інформує портал «Рідна країна».

Нагадаємо, як уже писала «Газета», нещодавно на Львівщині відкрили 22-й будинок сімейного типу, в якому виховуватимуть сімох діток, позбавлених батьківського піклування.