Мрії Міфічних Мільйонерів

     679  

Мрії Міфічних Мільйонерів

     367  

Повне щастя для автора цих рядків настане через 2 роки 1 місяць 6 днів і 45 хвилин. Саме через стільки часу 100 вкладених у МММ доларів перетворяться на 100 тисяч «зелених»

Причому за умови вкладу за найнижчими відсотками — 20%. Якщо ж підписатися під вищий відсоток, щастя настане значно швидше. Єдина біда — МММ до цього дня не доживе.

Фенікс Мавроді

Донедавна розмови про реанімацію структури Сєрґєя Мавроді виглядали як недоречний жарт, а на людей, які зі серйозним виразом обличчя розповідали, на що витратять зароблені сотні тисяч, дивилися як на позбавлених здорового глузду. Тема здавалася настільки абсурдною, що не було сенсу нею займатися. Перший дзвіночок, що все таки серйозно, пролунав, коли в центрі Львова на будинку позаду Оперного театру з’явився гігантський біґ-борд зі скандальною абревіатурою. Однак узятися за перо змусило інше — львівський трамвай, обмальований літерами «М». 

Здавалося б, історія з МММ настільки скандальна, що після краху 1994 року ніколи не постане з попелу. Однак, як з’ясувалося, пан Мавроді — ще той «фенікс»: за неповних півтора року існування нового МММ у його структуру ввійшло понад 20 мільйонів громадян країн СНД, які чемно віддали свої гроші. Без будь-яких гарантій, будь-яких документів. Чудово усвідомлюючи, що стають учасниками фінансової піраміди (усвідомлення не передбачає надто високого IQ — про це чорним по білому написано на сайті МММ, при цьому кілька разів повторено, що кожен учасник ризикує втратити гроші та жоден суд повернути їх не зможе). Усі ці люди щиро розраховують на те, що без жодних зусиль, займаючись хіба що плюванням у стелю на дивані, зможуть стати багатими. Головне — встигнути забрати гроші до того, як це зробить Сєрґєй Мавроді.

Спеціально для майбутніх мільйонерів нагадаємо кілька історій, причому аж ніяк не сивої давнини. 

1988 року в Ростові (РФ) з’явилася компанія «Лабеан», яка пропонувала тисячу річних відсотків за добування новозеландської нафти. Коли вкладники прийшли по перший прибуток, то на дверях компанії побачили напис «Назву фірми читайте з кінця». Це була перша фінансова піраміда в Радянському Союзі. 

Уже згадувана МММ 1993­ ро­ку обмінювала гроші на акції. У годину пік їх продажна вартість перевищила покупну на тисячу процентів. 1994-го піраміда завалилася, постраждало приблизно 10 мільйонів осіб, які втратили близько 5 мільярдів доларів, 56 осіб покінчили життя самогубством. Сєрґєй Мавроді, автор і натхненник піраміди, відсидів 4,5 року в тюрмі за статтею «шахрайство».

Український приклад: на Олімпійському стадіоні працювало господарство «Меркурій», яке обіцяло фантастичні відсотки. У підсумку постраждали 30 тисяч вкладників. Усі ці історії з парламентської трибуни розповів нардеп Сергій Терьохін, законопроект якого про запобігання виникненню фінансових пірамід без­успішно розглядали минулого тижня. «До речі, центром розводу, перепрошую, лохів стали Донецький і Дніпропетровський регіони, там діяли ЗАО Український дім «Селенга», пенсійний фонд «Оберіг». Вони вкрали 12 трильйонів карбованців, за тодішнім курсом це приб­лизно 1,2 мільярда доларів. Постраждали 300 тисяч вкладників. Цікава історія в «Омети», засновниками якої є і народні депутати теперішнього скликання, і київські футбольні функціо­нери тощо», — говорив тоді доповідач.

Законопроект скерували на доопрацювання, а справа Сєрґєя Мавроді живе та процвітає. В чому ж суть?

Халява, сер

Стати МММільйонером дуже просто. Заходиш на спеціальний сайт, читаєш про те, що тебе можуть обдурити, за допомогою спеціального «калькулятора щастя» рахуєш, скільки грошей і часу треба затратити для настання повної ейфорії, реєструєшся, платиш і чекаєш. У разі вступу пан Мавроді щедро дарує 20 доларів, які можна забрати в будь-який момент. Якщо приводиш у структуру друзів, знайомих і незнайомих, заробляєш інтенсивніше — крім власних відсотків, отримуєш проценти за кожного новонаверненого. Коли настає щасливий день, забираєш гроші та летиш на Мальдіви чи купуєш квартиру. Все дуже просто і дуже спокусливо. І саме це є основною причиною нинішньої популярності МММ.

«Ця проблема винятково ментальна, — відповідаючи на запитання «Газети», чому ж люди знову повірили С. Мавроді, каже старший юрист Всеукраїнської громадської організації «Захист прав споживачів фінансових послуг» Анатолій Соболевський. — Скажімо, в Японії фінансові піраміди взагалі не прижилися. Японці розумніші, ніж українці, та знають, що безкоштовний сир буває тільки в мишоловці. А наше нескінченне бажання халяви банально провокує таких, як Мавроді. Справді, чому він повинен відмовлятися від грошей, якщо їх просто віддають?»

За словами експерта, сучасна МММ має кілька суттєвих відмінностей від піраміди зразка 1990-х. І насамперед її можна назвати цинічнішою. Якщо в минулому вкладниками ставали люди переважно старшого віку, яким обіцяли величезні доходи, то тепер цільова аудиторія інша. «Нині в МММ вкладають гроші здебільшого студенти, активні користувачі інтернету, тобто молодь. Причому структуру побудовано не лише на обіцянках швидкого збагачення, а й на авантюрі, на нашому великому українському та російському «а раптом». Бо якщо хтось не знає, що МММ — лохотрон, то це діагноз. А якщо знають і все одно вкладають туди кошти, то хто їм лікар? Коли до нас звертаються вкладники, яких кинули кредитні спілки чи страхові компанії, ми пробуємо боротися, домагатися справедливості, а допомагати людям, які вклали кошти в МММ, немає бажання. Дурнів не шкода. Це те саме, якщо людина молотком відіб’є собі палець і піде жалітися», — говорить А. Соболевський.

Граблі для дурнів

Друга причина МММ-пошесті, на думку експерта, в бездіяльності держави. Пан Соболевський каже, що всі розмови про те, що аферу неможливо присікти, оскільки вона «живе» в інтернеті, — лукавство. Навіть в умовах чинного законодавства (яке не забороняє створення фінансових пірамід) є кілька способів регулювати таку діяльність. Перший — заборонити рекламувати цю ініціативу, зокрема методом «останнього китайського попередження» провайдерам. У такий спосіб удалося б принаймні уникнути популяризації. Інший варіант упливу — фінансовий. Оскільки всі кошти переказують через банки, цілком реально запровадити контроль за призначенням платежу та, зокрема, відстежувати отримувача грошей. А оскільки через десятників і сотників пройшли мільйони гривень, то віднайти їх нескладно. І далі просто: всі вони щонайменше ухиляються від сплати податків, а також займаються відмиванням коштів, оскільки ніяк не можуть підтвердити, на яких підставах отримали ці грошові перекази. Тому механізмів присікти таку діяльність, за словами експерта, достатньо. Немає лише бажання. 

«Але, з іншого боку, чому ми повинні боротися з МММ? Чому хтось повинен витрачати свій час і ресурси? Одне, коли людей обманули з кредитами чи з вкладами — вони повірили державі. Інше ж, коли ти через інтернет переказав комусь гроші. Ну, отже, ти — дурень. А дурня треба вчити практикою», — обурюється А. Соболевський.

І ця «наука» не за горами. Будь-яка піраміда приречена розвалитися, бо така її природа. «Є закон фізики, який стверджує, що енергія нізвідки не береться і нікуди не зникає. А піраміда — живий організм, її постійно потрібно підживлювати свіжими вкладами. Адже коли ви вклали кошти, то очікуєте їх зростання. Для того, щоб воно відбулося, потрібно, аби гроші вклав іще хтось. Але сума вкладу має бути більшою, тому що, крім своєї тисячі, ви хочете забрати ще 500 гривень відсотків. Тобто вам потрібно, аби прийшов іще один такий дурень із половиною, який принесе 1,5 необхідної тисячі. Тобто піраміда існує доти, поки не вичерпається ресурс дурнів. А це рано чи пізно станеться — і піраміда впаде».

Фактично є кілька способів розвалити піраміду. Перший — закінчується притік нових членів, а він необхідний, оскільки піраміди не мають іншого ресурсу для збільшення фінансів. Другий спосіб — старі члени починають масово забирати вклади. «Третій настає в разі грандіозного шухеру. Для того, щоб завалити будь-яку піраміду, достатньо виступити начальникові якоїсь податкової чи міліції із заявою про те, що його співробітники напрацювали вдосталь матеріалу, який підтверджує, що МММ — це піраміда, і незабаром почнуть ареш­товувати рахунки. Після цього всі вкладники кинуться забирати свої гроші, а піраміда автоматично впаде», — зазначає пан Соболевський.

У випадку МММ-2011 день падіння наб­лижається. Заяви про те, що вкладникам не виплачують грошей, почали лунати вже давно. Підливає масло у вогонь остання інформація про арешт Сєрґєя Мавроді, наявність у нього офшорних рахунків і наміри втекти з країни. Якщо частина вкладників не сполошиться, буде дивно. «Коли виникла МММ, я їй дав півтора року на існування. Цей термін спливе влітку цьогоріч. Приблизно так воно й буде. Щоправда, на сьогодні дуже складно відстежити реальну ситуа­цію. Якщо раніше можна було вести статистику за зверненнями до правоохоронних органів, то тепер їх у принципі не може бути, бо не було укладено жодних угод», — резюмує експерт.

Як наслідок — не буде жодних судових позовів у разі втрати грошей. Зрештою, на яких підставах? 

Інфографіка на тему: http://gazeta.lviv.ua/photo/2012/03/31/2223