Сучасний наркоз — нешкідливий

     3077  

Такого висновку дійшли анестезіологи провідних клінік світу. Тож за потреби загального знечулення дитинки питання номер один — знайти фахового анестезіолога та хорошу клініку

Ірина Юрковська 

«Газета» продовжує публікувати матеріали про те, як зберегти в дітей здорові зуби. В попередньому числі ми розповіли про причини виникнення раннього карієсу, що робити, щоби його уникнути. І зійшлися на думці: якщо хоч один зубчик дитини уражено карієсом, його однозначно слід лікувати, в будь-якому віці, бо це неодмінно позначиться на стані постійних зубів.
 
Однак не завжди вдається вмовити дитя відкрити рот і дозволити стоматологові усунути проблему. Як бути?
 
Дитячий стоматолог «Клініки авторської стоматології Мар’яни Мельничук» Юлія Миць категорично проти того, щоби дитину силоміць утримувати в стоматологічному кріслі. Це неабиякий стрес для малечі, який може негативно вплинути на нервову систему та надовго вселити страх перед людьми в білих халатах. Окрім того, лікар може травмувати інструментом щоку чи губу маленькому пацієнтові. Та й чи можна сподіватися, що стоматолог в умовах, коли малеча кричить, виривається, якісно виконає свою роботу?
 
— У кожному конкретному випадку слід шукати індивідуальний спосіб лікування, — каже Юлія Олександрівна. — І молочні, й постійні зуби болять однаково. Вони потребують  обов’язкового знеболення. Маємо новий апарат, який дозволяє провести знеболення так, що дитина не відчуватиме болю під час проведення анестезії (місцевого знеболення) на відміну від анестезії шприцом. Не варто перед візитом до стоматолога заспокоювати малечу розмовами на кшталт: «Лікар тільки укольчик зробить, а потім нічого боліти не буде». З таким психологічним підходом не чекайте, що дитина спокійно сидітиме в стоматологічному кріслі. Під час лікування молочних зубів годі обій­тися без бормашини. Але вони сучасні, високої якості німецького, французького, швейцарського виробниц­т­­ва. Словом, вилікувати зубчик можна з мінімальними незручностями для маляти.
 
Проте нині доволі часто трапляються випадки, коли в маленького пацієнта множинний карієс, коли доводиться лікувати кореневі канали чи навіть видаляти зуби. Й умовити дитя чемно відкрити ротик і дозволити стоматологу провести відповідне лікування нереально. Це, як правило, відбувається тоді, коли малюк уже мав негативний досвід спілкування з лікарем. У такому разі лікування, переконує  Юлія Олександрівна, слід проводити під загальним знечуленням.
 
Наркоз у батьків часто асоціюється з «чимось надзвичайно страшним».  Але у страху, як мовиться, великі очі. Ця боязнь виникає через незнання. 
 
— Загальна анестезія, якщо говорити дохідливо, — це присипання нервової системи, — пояснює дитячий стоматолог. —  Сучасний наркоз не впливає ні на серцево-судинну, ні на дихальну, ні на нервову системи. Всі анестезіологи світу, провідних європейських клінік (їм наші громадяни довіряють найбільше) кажуть, що сучасний наркоз є безпечним. Його швидко вводять і він так само швидко виводиться з організму. Коли дитинка спить, не відчуває болю, стоматолог лікує відразу всі проблемні зуби. І, прокинувшись, маленький пацієнт не пам’ятає, що з ним відбувалося, а зуби перестали боліти.
 
Щоправда, якщо виникає потреба в лікуванні дитини під загальним знечуленням, необхідно, щоб вона пройшла відповідні обстеження. Якщо в малюка немає вроджених патологій серця, шлунка, нирок тощо, а на певний момент — температури, нежитю, ГРЗ, то протипоказання до загального наркозу відсутні. 
 
— Деякі батьки вважають, що за стан дитини відповідають лише вони, — каже Юлія Олександрівна. — Але це не так. І дитячий анестезіолог, і стоматолог несуть відповідальність за стан пацієнта та роблять усе, щоб йому було якнайкраще. Наша клініка співпрацює з дитячими анестезіологами Західноукраїнського дитячого спеціалізованого медичного центру (в народі його називають чорнобильською лікарнею). І якщо вирішують питання про лікування під загальним знечуленням, анестезіологи центру обстежують дитину: беруть аналіз крові, якщо потрібна консультація кардіолога, офтальмолога чи іншого вузького спеціаліста, то батьки отримають її там.
 
За словами стоматолога, після лікування сина чи доньки під наркозом батьки нерідко довго не приходять із ними на прийом. Мовляв, усунули проблему — й нічого мордувати дитину. Однак це неправильно. Лікар має оглянути маленького пацієнта через декілька днів після знечулення, а потім дтина має регулярно проходити профілактичні огляди. Адже проблемі, як відомо, легше запобігти, ніж позбутися її.
 

Варто знати

Медицина щороку крокує вперед, з’являється чимало новітньої апаратури, препаратів, методик лікування.  Місцеве знеболення можна зробити не лише за допомогою уколу, а поступово безболісно вводити препарат, застосовуючи комп’ютерний контроль. Психологічна адаптація дітей під час стоматологічного втручання дуже важлива, тому бажано не відразу лікувати зуби, а дати дитині змогу звикнути до ситуації, кабінету, лікаря.