Скандальний бал у день пам’яті жертв Голокосту

     318  

Традиційне для Відня свято цьогоріч супроводжували акції протестів

У п’ятницю в столиці Австрії пройшов віденський бал. Щоправда, цього року він відбувався під супровід масових протестів, учасники яких вимагали заборонити традиційні для Відня бали.

Річ у тім, що 20 січня австрійська філія ЮНЕСКО виключила віденський бал зі списку культурної спадщини. Причиною рішення стала участь в одному з 17 традиційних віденських балів представників неонацистських організацій. Зазначено, що ультраправі з Німеччини і Австрії регулярно збираються на щорічному Балу корпорації віденських студентів (Wiener Korporationsring Ball).

За словами представників ЮНЕСКО, такі факти не допускають перебування віденських балів у списку культурної спадщини організації, оскільки це суперечить її фундаментальним цінностям, заснованим на толерантності та повазі до чужих культур.

Віденські бали включили до списку нематеріальної культурної спадщини Австрії 2010 року. Для того, щоб вважатися справжнім віденським балом, захід мав відповідати низці вимог, однією з яких є дотримання суворо обумовлених протоколів проведення балу.

Австрійський комітет ЮНЕСКО приніс офіційні вибачення, зазначивши, що свого часу, вирішуючи надати віденському балу статусу культурної спадщини, не помітив балу радикальних братств у списку організаторів балів.

Представники ультраправих у числі запрошених – це виявилося надто болісним для країни, яка з 1938 по 1945 роки фактично була провінцією Третього рейху. Тому рішення ЮНЕСКО виключити знамениті на весь світ бали зі списку культурної спадщини в Австрії назвали справедливим.

Віденський бал праворадикальних жорстко розкритикували ще з однієї причини – через дату, на яку призначено захід. 27 січня у світі відзначають день звільнення в’язнів концтабору Освенцим. Щоправда, організатори стверджують, що така дата проведення балу братств – лише збіг, адже це свято завжди відбувалося останньої п’ятниці січня.

Раніше лідер ультраправої австрійської партії Свободи Ганц Крістіан Штрахе заперечив звинувачення у тому, що учасники події «танцюють на кістках в’язнів Освенцима». «Попри закиди критиків, серед гостей балу немає екстремістів, – сказав він. – Це розпалювання ворожнечі просто нищить гідність наших гостей».

Незважаючи на скандал, свято у п’ятницю все-таки відбулося. Подія спричинила протести на вулицях австрійської столиці. Близько трьох тисяч учасників демонстрації звинуватили організаторів події в нехтуванні пам’яті загиблих у день Голокосту. Тому, поки до палацу Хофбург прибували все нові гості, тисячі людей скандували: «Нацисти, йдіть!»

«Це неправильно! Сьогодні день звільнення Освенцима. Як вони посміли вибрати саме цей день для святкування?!» – обурювалися учасники акцій протесту.

Рішення ЮНЕСКО є символічним і не впливає на проведення балів у майбутньому. А віденський бал може знову потрапити до списку ЮНЕСКО, якщо Комітет віденських благородних і традиційних балів знову подасть відповідну заявку, викресливши попередньо зі свого списку бал праворадикального братства.

За матеріалами УНІАН, vesti.ru підготувала Олена Будько