Місто «із зубами», села ж — ні…

     515  

«Газета» спробувала з’ясувати, як наблизити пільги на стоматологічні послуги до мешканців сіл області

У числі «Газети» від 27 жовт­ня 2011 року було надруковано матеріал «Беззубі пільги». В ньому йшлося про те, що цьогоріч з обласного бюджету на зубопротезування пільговиків (учасників війни, інвалідів, пенсіонерів тощо) виділили 300 тис. грн. Добігав кінця жовтень, а жоден пільговик не скористався  послугами, бо з переказом грошей стоматологічному центру, що на вул. Пекарській, зволікали. Причина — приналежність до різних бюджетів: центр фінансують із державного, а кошти виділив обласний. Після опублікування матеріалу послуги пільговикам почали надавати.
 
Повернутися до цієї теми змусив випадок.
 
До редакції завітала 82-річна жінка, багатодітна мати. Ми пригостили її чаєм і запропонували тістечка. Старенька делікатно відсунула їх і на прохання все-таки скуштувати відповіла:
 
— Та я б із радістю, але вкусити немає чим. Я геть беззуба.

— То поставите протези? 
 

— Та на це треба гроші, а їх у мене немає. За пенсію зуби не поставиш.
 
— Та не треба грошей. Такі послуги нададуть безплатно, точніше за кошти обласного бюджету. Вам треба тільки стати в чергу, — переконували ми літню жінку.
Старенька про безплатне протезування пенсіонерів нічого не чула, але, подумавши трохи, відповіла:
 
— Якщо безплатно, то зроблять будь-як. Ви вірите, що нині хтось щось добре зробить без грошей?
 
Ці слова змусили задуматися. Може, вона має рацію? Отож ми вирішили поцікавитися, чи задоволені пацієнти наданими стоматологічними послугами. 
 
Головний лікар стоматологічного центру Володимир Шибінський розповів «Газеті», що нині в черзі на пільгове протезування перебуває майже 1000 осіб, і щороку кількість пільговиків зростає. За ті 300 тис. грн., що їх виділила обласна рада, стоматологічні послуги нададуть 358 пільговикам-черговикам. Більшість із них уже їх отримала, до 27 грудня мають здійснити протезування решті. А ось чи задоволені пацієнти наданням послуг, якістю обслуговування, ставленням лікарів, ми вирішили запитати їх самих.
 
— Я – учасник війни і про  право на отримання пільгових стоматологічних послуг дізнався з газет значно раніше, — розповів львів’янин Мирослав Степанович Музичко. — Кілька років тому вже скористався такою послугою. А цьогоріч, коли виникли проблеми, знову став у чергу та прийшов до стоматолога, в якого вже лікувався раніше, Ігоря Васильовича Мушака. Дуже задоволений. Добре, що обласна рада виділила гроші на протезування пільговиків, бо не кожен пенсіонер може собі дозволити відкласти з пенсії гроші на зубні протези.
 
— Стояла в черзі приблизно рік, — згадує Ганна Семенівна (прізвище просила не називати). — Наприкінці жовтня мені зателефонували й повідомили, що можна приходити на протезування. Відвідую стоматологічний центр упродовж трьох тижнів. Спершу проходила лікування, мені наводили порядок у ротовій порожнині, приміряла протези й сьогодні, кажуть, буде останній візит. Атмосфера склалася напівсімейна,  доброзичлива. І роботою стоматолога дуже задоволена.
 
— До стоматолога Юрія Михайловича Марця звертаюся вже втретє, бо виникають різні проблеми, — каже Іванна Василівна Якімова. —  Востаннє була тут чотири роки тому. А тепер, коли знову виникли негаразди, прийшла прямісінько до свого лікаря. Його роботу оцінюю на «відмінно». На примірку приходила багато разів, до Дня святого Миколая стоматолог обіцяв зробити мені подарунок.
 
— Ви зателефонували дуже вчасно, бо я саме хотів написати подяку лікареві, який надавав мені стоматологічні послуги, — зауважив Ростислав Володимирович Банах. — Із першого разу, коли сів у крісло стоматолога, зрозумів, що дійсно потрапив до спеціаліста. Хочу з вашою допомогою висловити Ігорю Васильовичу Мушаку щиру вдячність.
 
«Газета» поспілкувалася з 12 особами, які скористалися пільговими стоматологічними послугами. Не почули від них жодної скарги на неналежний рівень обслуговування чи на неякісне протезування. Отже, в цьому плані й депутати обласної ради, і стоматологи спільно зробили добру справу. Щоправда, щоб допомогти позбутися стоматологічних проблем усім черговикам, з обласного бюджету слід було виділити втричі більшу суму. Депутати спершу планували спрямувати на ці заходи додаткові кошти , але  не вдалося. Тож пільговики сподіваються, що, можливо, наступного року обранці втілять задумане.
 
Під час знайомства з черговиками-пільговиками звернула увагу,  що пільгами користуються здебільшого літні люди, які живуть у Львові або неподалік міста. І дуже добре, що вони в такий спосіб можуть поправити своє здоров’я. Однак напрошується запитання: як допомогти скористатися такими послугами мешканцям сіл , в яких проблема протезування постає ще гостріше. Щоб поставити протези, пацієнтові потрібно навідатися до стоматолога щонайменше п’ять-шість разів. І більшості 70-річним особам, які мешкають у селі, скажімо, Турківського  району, не до снаги стільки разів приїхати до Львова. Тож як наблизити пільгові стоматологічні послуги до літніх мешканців сіл області, щоб і вони на схилі літ могли почуватися комфортно? Міркуваннями щодо цього «Газета» попросила поділитися головного стоматолога області. 
 

Для «газети»
Володимир Шибінський,
головний стоматолог Львівщини

Сільським мешканцям також надають пільгові стоматологічні послуги, гроші на це виділяють із місцевих бюджетів. Пацієнтів із найважчими патологіями скеровують до  Львова. Однак, на жаль, не можу сказати, що всі сільські мешканці, які потребують зубопротезування, отримують його на пільгових умовах. Скажімо, торік із майже 22 тисяч осіб, яким надано таку послугу, мешканці сіл становили лише 4544. Позитивно вирішують цю проблему в районах, де місцева влада турбується про краян. Скажімо, у Стрийському районі з усіх осіб, які отримали протези, 93,7% — сільські жителі, Буському — 86,5%, Радехівському — 67,1%,Турківському — 66,3%. А ось мешканцям Кам’янсько-Бузького, Самбірського, Старо-Самбірського, Мостиського, Золочівського районів пощастило менше, тут відсоток людей, які отримали пільгове зубопротезування, майже наполовину менший. Окрім недостатнього фінансування на ці потреби з місцевих бюджетів, яке, до того ж, виділяють із затримкою, сільські жителі не завжди й звертаються за наданням таких послуг. Причини? З весни до осені вони зайняті на полях і городах, чимало сіл розташовані дуже далеко від трас і райцентрів, тому транспортні витрати на доїзд до стоматологічних центрів у районах чи області є стримуючим фактором.