Відлучені від гаманця

     470  

Українські банки мають проблеми з нарощуванням активів, а частина іноземних уже згортає свою діяльність

У Національному банку запевняють, що роблять усе можливе, аби фінансові установи почувалися добре, останні ж готуються до грошового голоду.

Незважаючи на те, що два роки поспіль офіційна інфляція в Україні є нижчою, ніж 10%, валовий внутрішній продукт показує не менше зростання, ніж це було закладено в річних бюджетах, а частка державного боргу у ВВП зменшується, фінансові установи дивляться в майбутнє без жодного оптимізму. На думку експертів, у банківської системи немає того запасу міцності, який був перед кризою 2008-го за період зростання економіки, немає змоги залучати кошти населення, життя якого не поліпшилося від часів попередньої кризи, а джерело інвестицій у вигляді «материнських» західних банків перекрито.

За словами голови правління «Правекс-банку» Сергія Наумова, фахівці не бачать можливостей для динамічного розвитку. «Одного ранку банки прокинулися і побачили, що є дефіцитними. Почали зростати ставки депозитів. А коли вони є вищими, ніж 20% — дуже складно фінансувати іпотеку та корпоративний сектор. Не відомо, що і кого кредитувати. Споживче кредитування  вже лімітоване», — зазначає С. Наумов.

Тому «материнські» банки, яким зараз і без того непереливки в єврозоні, переглядають політику стосовно «дочок» на ринках, що розвиваються. А цим «дочкам» нічого запропонувати: прибутковість падає, кредитування корпоративного бізнесу скорочується, позики для фізичних осіб — на іпотеку, на споживчі товари тривалого вжитку — також суттєво «просіли» через зменшення доходів і скасування НБУ валютного кредитування.

Експерти рекомендують для стимулювання банківської системи використовувати м’якші методи регулювання фінансового ринку, не обмежувати можливості банків і не змушувати їх фінансувати дефіцит бюджету
 

Унаслідок цього фінустанови із західними інвестиціями або припиняють співпрацю з фізичними особами, або шукають нових власників для своїх українських відділень. Як відомо, за останні два роки кілька іноземних банків згорнуло свій бізнес в Україні, а днями Commerzbank (другий найбільший приватний банк Німеччини) заявив, що розглядає можливість продажу банку «Форум». «Світова криза, звісно ж, упливатиме на ситуацію в Україні, адже країна залежить від зовнішніх чинників. Але те, що комерційні банки згортають свою діяльність на українському ринку, відбувається через те, що вони не отримали ні очікуваних прибутків, ані обіцяної стабільності», — говорить колишній голова правління банку «Форум» Ярослав Колесников.

Координатор проектів Світового банку у фінансовому та приватному секторі України, Білорусі та Молдови Маріус Вісмантас упевнений: найважливіше, до чого варто підготуватися українським банкам, — це тривалий період, коли нових уливань капіталу не відбуватиметься. «Стрес-тестування європейських банків рік тому показало, що із Гре­цією все добре, а нині ця держава — банкрут. І можна лише уявити, скільки капіталів тепер потрібно європейським банкам. Тому нових уливань капіталу з Європи не буде, або принаймні не в тих обсягах, що були ще 5-6 років тому, та й навіть три роки тому», — переконаний він.

Експерти рекомендують для стимулювання банківської системи використовувати м’якші методи регулювання фінансового ринку, не обмежувати можливості банків і не змушувати їх фінансувати дефіцит бюджету. А крім того — стимулювати кредитування, але за рахунок коштів власної економіки. Утім із нинішнім загальним бізнес-кліматом в Україні в банків скоро не буде іншої альтернативи, як кредитувати державу, але це може виявитися не надто прибутковим.