Світ відзначає Гелловін

     462  

Популярне заморське свято прижилось і в Україні

У ніч із 31 жовтня на 1 листопада у США, Канаді, Австралії, багатьох скандинавських і європейських країнах відзначають Гелловін. Приготування до нього починаються ще у вересні – діти й дорослі розкуповують костюми і маски чортів, відьом, чаклунів, привидів, а також різні сувеніри у вигляді гарбузів-світильників, іграшкових павуків, кажанів і гоблінів. Увечері юрби дітей і дорослих заполоняють вулиці. Вони тримають в руках ліхтарики, стукають у будинки, вигукуючи «Treat or trick!» (Пригости або пошкодуєш!). Якщо у відповідь не отримують від господарів будинку нічого смачного, можуть і напакостити.

Це неоднозначне і дивне свято пов’язане з кельтськими язичницькими віруваннями, римською богинею Помоною та християнством водночас. Історія Гелловіну сягає своїм корінням у древні часи. Воно бере початок від стародавнього свята Самайну (Самгейн, Samhain) – кельтського Нового року. Цей день знаменував закінчення сезону збору врожаю і прихід на землю язичницького князя тьми Самхейна, який брав у полон бога Сонця і тримав його у в’язниці протягом довгої північної зими.

Кельтии вірили, що в передноворічну ніч князь темряви відчиняє двері, які відокремлюють світ живих від світу мертвих. Відтак нечиста сила і душі померлих безперешкодно можуть проникнути у світ людей, приймаючи різні образи. Найшкідливішим вважався образ чорної кішки. Щоб уберегти людей від напливу цієї нечисті, жерці-друїди збиралися в дубових гаях і розпалювали жертовні багаття. Після цього роздавали місцевим жителям вогонь і вугілля від багать, щоб воно зігрівало будинок упродовж зими й охороняло від нечистої сили. Крім того, щоб відлякати непроханих гостей із потойбіччя, древні кельти одягали на себе звірині шкури та голови.

Головний символ Гелловіну – «Джек-ліхтар» – гарбуз із прорізами у вигляді жахливого обличчя, всередині якого горить вогонь, з’явився значно пізніше, коли свято подолало океан разом із переселенцями з Ірландії та поширилося в Америці. У Європі подібні ліхтарики для священного вогню вирізали з великої ріпи або буряків.

Коли римляни завоювали землі древніх кельтів, свято Самайн зазнало деяких змін. Саме цього дня римляни відзначали день Помони – богині рослин, шануючи своїх небіжчиків. Обидва свята були схожі за змістом, тому тісно переплелися.

Після прийняття християнства Гелловін почали відзначати як надвечір’я Дня всіх святих (1 листопада).

Нині свято дуже видозмінилося, однак залишилася головна традиція – переодягання. Гелловін доволі поширений у Європі, особливо ж широко відзначають його у США та Канаді. Щороку 31 жовтня 65% американців прикрашають свої будинки, а цукерки буквально змітають з усіх прилавків. Атрибутами свята є світильник у вигляді голови з гарбуза та химерні костюми. Причому переодягаються в них і діти, й дорослі. Найпопулярніші кажани, духи, відьми, скелети, зомбі, упирі тощо.

У Європі популярні вечірки на Гелловін у стародавніх замках, де вештаються страхітливі привиди. Німці влаштовують жахо-карнавал у замку Франкенштейна неподалік Дармштадта.

В Ірландії у сільській місцевості розпалюють багаття, як це було, мабуть, іще за часів кельтів. Діти одягаються у традиційні костюми, щоб завітати до сусідів із погрозою-проханням: “Пригощайте або нашкодимо”. Після цих “грізних” відвідин більшість людей зазвичай рушають на вечірки із сусідами та друзями, влаштовують танці, грають у різні ігри.

Триденні святкування Гелловіну в Іспанії починають увечері 31 жовтня. Люди вірять, що цього дня душі померлих повертаються до своїх домівок. Саме тому багато сімей майструють удома вівтар і прикрашають його свічками, квітами, фотографіями, ставлять свіжу воду й улюблену їжу та напої померлих.

Часто біля вівтаря залишають ванночку та рушник, щоб дух міг помитися перед тим, як прийти на свято. Свічки та кадило запалюють, щоб покійники знайшли шлях додому. Родичі також упорядковують могили померлих, прикрашають їх квітами, вінками та серпантином.

Цікаво, що в Мексиці на Гелловін повертається до «притулку» мексиканської ялини незліченна кількість королівських метеликів. Древні ацтеки вірили, що ці метелики приносять духів мертвих родичів.

Святкують Гелловін і в Україні, щоправда, не так масштабно, як у США, Ірландії чи Канаді. Втім щороку дедалі більше крамниць, кав’ярень та інших закладів прикрашають свої вітрини гарбузовими «головами», магазини жваво торгують «гелловінськими» сувенірами та атрибутами. І хоча Гелловін не є традиційним для України святом, молодь не втрачає ще однієї нагоди весело провести вечір на тематичних костюмованих вечірках у нічних клубах чи на дискотеках. А деякі вітчизняні туристичні фірми навіть організовують цього дня спеціальні нічні подорожі замками та цвинтарями.

Підготувала Олена Будько