Гроші в дорозі

     603  

За підсумками першого півріччя 2011 року в Україну надійшло 1,266 млрд. дол. США приватних грошових переказів через міжнародні платіжні системи,
що становило 4,6% ВВП країни

За даними НБУ, якщо в першому кварталі цього року на міжнародні платіжні системи припадало 37% приватних грошових переказів, то в другому вже 39,9% унаслідок зниження частки переказів через банківські рахунки з 49,6% до 46,9%. При цьому частка грошових надходжень «неформальними шляхами» залишилася на рівні 13,2%. Це свідчить, що, хоча між легальним і нелегальним способом потрапляння коштів в Україну багато хто досі вибирає другий, цивілізований шлях поступово підкорює ринок в «автобусних систем переказу», пропонуючи низькі тарифи та гарантуючи безпеку. Втім представники систем грошових переказів подейкують, що нелегальні «перевізники» грошей уже готуються підвищити тарифи на свої послуги з 1% до 3% обсягу посилки. 

Найбільші суми переказів у першому півріччі надійшли з Росії (30,7%), США (10,6%), Німеччини (7,1%), Кіпру, Греції й Італії — по 5,8%.
Дві третини переказів (понад 900 млн. дол. США) було виплачено в американській валюті, хоча майже 460 млн. дол. надійшли з території РФ. Основними постачальниками євро в Україну традиційно є Італія, Іспанія та Португалія, з яких у першому півріччі було переказано 126 млн. євро, тобто понад 70% усіх надходжень в євровалюті.

Цікаво, що при цьому понад 80% коштів із Росії переказують через системи грошових переказів (до речі, із 22 зареєстрованих у НБУ іноземних платіжних систем грошових переказів 11 мають російське коріння), тоді як із Німеччини та США гроші здебільшого надходять традиційним банківським шляхом — з одного рахунку на інший. Зрештою, це і є два легальні способи переказати гроші з-за кордону.
Найпростішим надалі залишається використання міжнародних систем грошових переказів (МСГП), серед яких безумовним лідером є Western Union (близько 45% ринку переказів в Україну). У першу п’ятірку також входять американська MoneyGram і російські «Юністрим», MIGOM та Contact. Їх основ­на перевага в тому, що для переказування коштів не потрібно відкривати поточний рахунок у банку, оформлення займає до 30 хвилин, а гроші доступні в системі майже миттєво. Утім такі перекази мають обмеження за максимальною сумою. «В Україну з-за кордону можна переказати суму, яка не перевищує 50 тисяч гривень в еквіваленті на користь одного отримувача протягом одного операційного дня.

Якщо сума більша, відправникові доведеться відкривати поточний рахунок, за наявності якого, до речі, доволі зручно користуватися переказами через систему SWIFT (відправка коштів із поточного рахунку за кордоном на поточний рахунок в Україні). Як свідчить практика, такий переказ коштує значно дешевше, ніж через МСГП, хоча в цьому випадку доведеться двічі сплатити комісію — за надсилання та за отримання — і чекати на свої гроші протягом трьох-п’яти днів. Скоротити час можна, якщо звернутися до банку, в якому в української установи-отримувача відкрито кореспондентський рахунок. У такому разі проходження переказу можна оптимізувати до кількох годин. Найчастіше коррахунки українських банків відкриті в Deutsche Bank, Commerzbank, HSBC Bank, Citibank, OTP Bank, JPmorgan Chase Bank.
Уникнути комісії за отримання коштів можна, якщо переказати гроші з поточного рахунка на депозитний до запитання, відкритий у тому самому банку. Такий рахунок дозволяє вільно користуватися коштами, після кризи його мають у своєму асортименті майже всі банки.