«Історичний» процес

     510  

Шевченківських лауреатів оскаржують у плагіаті

Галицькому суді Львова історик Ігор Чорновол позивається проти лауреатів Шевченківської премії Романа Горака та Миколи Гнатіва. На думку науковця, у шостому томі їх біографії Івана Франка «У поті чола» ними використано 32 елементи з його монографії «Польсько-українська угода 1890-1894 рр.». 

На перше судове засідання відповідачі не з’явилися. На останньому на вимогу Ігоря Чорновола та його адвоката Роксоляни Костур із юридичної фірми «Кватро-консалтинг» до справи долучено три експертні висновки — директора Українського наукового інституту Гарвардського університету Майкла Флаєра, професора Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка Тетяни Космеди та декана історичного факультету цього ж вишу, професора Леоніда Тимошенка, які порівняли уривки обох праць.

Професор М. Флаєр у своєму висновку зазначив, що таку роботу мала б розглядати комісія з наукової етики, оскільки в роботі Романа Горака та Миколи Гнатіва є уривки, ідентичні твору І. Чорновола. А Т. Космеда та Л. Тимошенко дійшли висновку, що йдеться про стовідсоткове відтворення тексту, з незнач­ними стилістичними правками без жодного посилання на оригінал. Понад те, професор Тимошенко пригадав, що вісім років тому, рецензуючи третій том біографії Івана Франка, він знайшов іще один випадок плагіату: «Цей том фактично є переказом виданої 1908 року праці Здіслава Культиса Historia gimnazium drogobyckiego, а один її фрагмент дослівно відтворено в перекладі з польської на українську», — зазначив експерт.

Натомість адвокат Романа Горака та Миколи Гнатіва ґрунтувала захист довірителів на тезі, що монографію Ігоря Чорновола написано на цитатах із різноманітних джерел, відтак вона не є оригінальним твором і не може бути об’єктом авторського права. Захисниця також стверджує: навіть якщо у книгах є збіги, то вони становлять незначну частку багатотомника. З цієї причини вона вважає, що вимога грошової компенсації в сумі, еквівалентній розміру Шевченківської премії та обласної премії імені Михайла Возняка в розмірі 265800 гривень, не є адекватною.

Окрім того, І. Чорновол оцінив в одну гривню зав­дані йому моральні збитки. Під час попереднього засідання суддя запропонував сторонам укласти мирову угоду. Історик тоді заявив, що готовий піти на неї та не висувати до опонентів матеріальних претензій за умови публічного вибачення. Адвокат відповідачів категорично відмовилася від цієї пропозиції, самих науковців на тому засіданні не було. Як з’ясувалося згодом, вона забула повідомити клієнтів про цей факт. І хоча Микола Гнатів під час останнього слухання сказав, що не проти піти на мирову угоду, Ігор Чорновол відповів: тепер таке вже неможливе.
Судове засідання про­-дов­житься 10 листопада.