«Швидка» для хворого горла

     5927  

Надворі бабине літо, до сезону грипу ще далеко, але вже чимало львів’ян злягло від застуди. Лікарі кажуть, що причина — перепад температур.

Уранці та ввечері вже прохолодно, а ми все ще вдягаємося по-літньому, бо вдень стовпчик термометра фіксує +25-28. Недужі доволі часто скаржаться на біль у горлі, втім не поспішають іти до лікаря, а спершу лікуються самотужки. Аби позбутися почервоніння горла, зняти різкий біль, хворі п’ють гаряче молоко з медом, содою та маслом, смокчуть антисептики або ковтають антибіотики. Це, на їхню думку, вбиває «бацилу» в зародку. Та чи правильний такий підхід до лікування і, голов­не, чи не нашкодить він організму? Це ми вирішили з’ясувати в отоларинголога клiнiки сiмейної медицини Iнни Чаяловської.

— Найпоширенiше захворювання горла — фарингіт (запалення задньої стiнки горла), — розповідає лікар. — Недуга, як пра­вило, виникає внаслідок гострого респiраторного захворювання верхнiх дихальних шляхiв i здебільшого минає протягом кiлькох днiв без допомоги антибiотикiв. У таких випадках можна спробувати допомогти органiзму самотужки. Але якщо піднялася температура, тоді обов’язково слід звернутися по консультацію до медиків.

— А як можна допомогти хворому горлу в домашніх умовах — пити гаряче молоко з маслом і содою?

— Знаю, що цей метод дуже популярний, але раджу відмовитися від нього. Для хворого горла потрібне тепле молоко, а не гаряче, бо навіщо зайвий раз подразнювати запалену слизову оболонку? У таких випадках підійдуть і калиново-малинові чаї, напої з трав. В    они допоможуть заспокоїти хворе горло. Проте такі напої не повинні бути кислими. Загалом, коли болить горло, хворі мусять відмовитися від гарячого, гострого та кислого.

— А що скажете про анти­септики, антибіотики?

— Не раджу вiдразу ковтати таблетки, а антибіотиків без консультації з лікарем узагалі навіть до рук брати. Не зашкодить у таких випадках лише аскорбінова кислота. Буде корисним полоскати хворе горло настоями з ромашки, шавлії та пити теплі чаї, про які вже йшлося. Дехто при перших симптомах захворювання горла проводить інгаляції. А від них варто утриматися, бо ж не відомо точно, чому саме болить горло. При деяких недугах інгаляції можуть сприяти проникненню iнфекцiї вглиб дихальних шляхiв.

Мокрі ноги — відкрита дорога для запальних процесів: бронхітів, ангін тощо

— Дехто вважає, що, тільки-но починає боліти горло, варто відразу гайнути в сауну. Мовляв, гаряча пара вбиває всілякі віруси, проганяє застуду. Чи так це насправді?

— Це хибна думка. Сауна справді корисна, однак не людям з iнфекцiйними захворюваннями і пiд­вищеною температурою. Вона загартовує, але навіщо перенапружувати організм, який уже вразила недуга? Є ще й такий нюанс. Де гарантія, що, вийшовши зі сауни, ви не промерзнете на вулиці (скажімо, чекаючи на транспорт) чи не промочите ноги в дощову погоду?

— Пані Інно, чи можна самотужки дізнатися, захворіла людина на ангіну чи фарингіт?

— Теоретично можна, адже кожен може роздивитися в дзеркалi піднебінні мигдалики, запалення яких свiдчить про ангiну. Але не раджу самому встановлювати діагноз, а довірити це спеціалісту. Особ­ливо в тих випадках, коли до болю в горлi додається загальна слабкiсть, підвищення температури тіла, головний бiль. Останнім часом спостерiгаємо повернення хвороб, які на початковiй стадiї захворювання нагадують ангiну. Найнебезпечнішою з них є дифтерія, яка потребує спеціального лікування. І що раніше пацієнт звернеться до лікаря, що раніше йому поставлять правильний діагноз і розпочнуть лікування, то більше  шансів одужати без ускладнень, особливо на серце.

— Попереду пізня осінь, яка в нас, як правило, дощова, холодна, вітряна. А така погода провокує запалення горла. Порадьте, як уникнути цієї недуги?

— Передусім навчіться дихати носом, бо вiн не лише нагрiває холодне повiтря, а й затримує збудникiв iнфекцiї, не дозволяє їм потрапити в дихальні шляхи. А ще дуже важливо, щоб ногам було сухо й тепло, адже відомо, що пiдошви — рефлексогенна зона носоглотки, їх переохолодження спричиняє негативну реакцiю. Мокрі ноги — відкрита дорога для запальних процесів: бронхітів, ангін тощо. Тому, якщо все-таки промочили ноги, намагайтеся якомога скоріше розтерти їх горілкою чи спиртом, а найкраще — прийняти душ, зiгрiти ступнi в гарячiй ванночцi, а потiм одягнути теплі шкарпетки, випити гарячого чаю. Пацієнти часто запитують, чи можна задля профілактики захворювань горла щодня полоскати його травами, сіллю. Такі запобіжні заходи здоровому горлу не потрібні, бо це те саме, що змащувати неушкоджену шкіру зеленкою.

 

Народний лiкар Євген Товстуха радить такий настій для лікування хворого горла:

Приготуйте сумiш кореневищ перстачу прямостоячого,  алтеї лiкарської, живокосту лiкарського, медунки лiкарської у спiввiдношеннi 2:2:2:1.  2 столовi ложки цієї сумiшi залийте склянкою води і напарiть у печi (або ж на водянiй банi) упродовж кiлькох годин, не доводячи до кипiння. Вживайте по 50-70 мл настою тричi впродовж доби за 30 хвилин до їди. Цією сумішшю можна полоскати ротову порожнину не лише при ангiнi та ларингiтi, а й при гiнгiвiтi, виразковому стоматитi.

Апітерапевт Олексій Пащенко стверджує, що хронiчнi фарингiти, ларингiти, тонзилiти, ангiни успiшно лiкують  настоянкою прополiсу.  20-30% спиртовий розчин прополісу слід розвести у воді у співвідношенні 1:1. При легкiй формі запалення горла достатньо щоденних змащувань ротової порожнини цим розчином. Ефективною також є сумiш настоянки прополiсу та звіробою.