І музика може нашкодити…

     2059  

Особливо гучна, яку, до того ж, часто слухати в навушниках. Наслідки стає помітно вже в 40-50 років.

Нині зустріти людей із навушниками можна на кожному кроці: в транспорті в парку, на вулиці. Найчастіше це — молодь, яка не розлучається з плеєром. 

— Музику в навушниках слухаю постійно, рідше використовують їх, переглядаючи фільми, для розшифровки текстів. Вважаю, що для слуху це не дуже добре. Мама стверджує, що через них я оглухну, — каже студентка Ярослава. 

За словами медиків, природно слух людини суттєво погіршується після 70 років. Однак це може статися і значно раніше. Все залежить від зовнішніх чинників, до яких зараховують і навушники. Проблеми зі слухом у тих, хто не розлучається з ними, виникають уже в 40-50 років, і не всім у таких випадках можна допомогти. Тому лікарі радять слухати музику з якісних динаміків і негучну. Що якісніший звук, — то менше в ньому побічних шумів, а отже — шкоди. 

— Навушники не дозволяють барабанній перетинці відштовхувати звукову хвилю, яка все більше тисне на неї та систему кісточок і, відповідно, впливає на внутрішнє вухо, де розміщені чутливі волосинки, що відповідають за сприймання та передачу звуку, — пояснює головний сурдолог Львівщини Ірина Варивода. — З огляду на будову самого вуха і вплив шуму та гучних звуків на слуховий аналізатор, навушники, звісно, можуть нашкодити. Особливо коли звук дуже гучний, а прослуховування музики в навушниках часте. 

Якщо ж інтенсивність звуку така, що ви його сприймаєте, а сусід не чує, то суттєвої шкоди навушники вам не завдадуть, але за умови, що користуватиметеся ними в міру. В разі щоденного використання навушників слух просто не встигає відновитися. Особливо небезпечні ті, які вкладають усередину вуха. Тож, коли з часом помічаєте, що доводиться збільшувати рівень гучності, — це перша ознака погіршення слуху. Ваші вуха вже «підсіли». А такі зміни незворотні.

— Великої шкоди вухам завдає і перебування на дискотеках, концертах, де інтенсивність звуку дуже висока, — зауважує доцент кафедри отоларингології Львівського національного медичного університету Олександр Кіцера. — Людина сприймає звук без шкоди для здоров’я гучністю до 120 децибел. А під час згаданих заходів музика не звучить, а гримить.  

Є ще інші нюанси. У тих, хто постійно ходить із навушниками, можуть виникнути проблеми з орієнтацією в просторі, адже вестибулярний апарат людини розміщений саме у внутрішньому вусі. Не кажучи вже про те, що вони постійно наражаються на небезпеку не почути сигнал автомобіля. Недарма для поліпшення слуху лікарі радять перебувати в тиші. В таких випадках він загострюється. Тож, якщо слухатимете почергово музику і тишу, хороший слух збережете на довгі роки.