Душа із Криму

     558  

У Львівській галереї мистецтв — висококласний Айдер Алієв

Вочевидь, через невідомість імені скульптора Айдера Алієва для більшості львів’ян відкриття виставки його скульп­тур у Львівській галереї мистецтв не стало велелюдним. А дуже-дуже шкода.

 Бо річ не в регаліях. Не в членстві цього автора в Національній спілці художників України, не в тому, що він — заслужений художник України й АР Крим, лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка. І навіть не в тому, що кримські митці в нашому місті виставляють свої твори не так часто. А в його таланті, професійній майстерності, що базується на непереборному бажанні розширити межі умовності, на відчутті цільності світу, його гармонії, якій тільки треба відкритися. Ще в юності збагнувши, що ліпити потрібно не просто ту чи іншу фігуру, а її взаємодію з часом, простором, історією, ліпити так, аби все працювало на відчуття, на образ, що до нас промовляє, Айдер Алієв став висококласним майст­ром, яких насправді — такої глибини, проникливості — серед сучасників небагато.

Уродженець Марійської АРСР, який здобув мистецьку освіту в Ташкенті (спочатку в художньому училищі імені П. Бенькова, а потім у Державному театрально-художньому інституті ім. Островського), Айдер Алієв уже понад двадцять років живе в Криму, викладаючи для студентів, а головне — працюючи і на сучасне кримськотатарське мистецтво, і на мистецтво України загалом.

«Його скульптури — прекрасні та напрочуд чуттєві, — ділився враженнями з «Газетою» художник, графік, теж лауреат Національної премії України імені Т. Шевченка Євген Безніско. — Скульптура — річ, що має виглядати зусібіч. А це Айдеру Алієву вдається бездоганно. У всіх цих творах — душа, всі вони характерні чудовим розумінням форми, змісту і головне – глибиною, що ріднить його з геніальним львівським скульптором Теодозією Бриж».

У Львові Айдер Алієв — пос­тійний учасник вітчизняних і зарубіжних виставок, творець монументів у Фергані, Сімферополі, Бахчисараї, який переконаний, що пластикою можна сказати надзвичайно багато, — презентує свої роботи вперше. Маємо лише місяць, аби пізнати цього художника.