Іще не вивівся сморід, на який скаржаться мешканці

     604  

Язики полум’я нерідко разом із рослинними відходами «поїдають» стару гуму, фарбовані двері, які заважають у підвалі, тощо.

їдкий дим, що доволі часто виїдає очі львів’ян у різних куточках міста, особливо на окраїнах. Городники спалюють рештки рослин, прибираючи дачні ділянки та городи. Читачі «Газети» стверджують, що нерідко ті, хто має невеличкі грядки біля багатоповерхівок, розкладають ватри просто там, бо вважають, що за якихось 10-15 хвилин рештки згорять і жодної шкоди від цього нікому не буде. Язики полум’я нерідко разом із рослинними відходами «поїдають» стару гуму, фарбовані двері, які заважають у підвалі, тощо.

Днями поверталася до Львова (в напрямку до «Метро») об’їзною дорогою з боку вул. Стрийської — місто було в полоні їдкого диму, вогнища горіли буквально що 150-200 м. Можна тільки уявити, скільки ватр палахкотітиме, коли почне опадати листя з дерев.

У вересні-жовтні традиційно настає сезон димових завіс. Багаття палають у селах і містах. Нерідко біля них крутиться малеча, якій так і кортить щось кинути в полум’я. А дорослі, які розкладають вогонь, доволі часто й не підозрюють, що власноруч підривають здоров’я не лише собі, а й своїм дітям. «У вересні-жовтні палимо сміття, в листопаді-грудні лікуємося», — кажуть медики. Зростання захворюваності, особливо кількості онкологічних недуг, народження діток з різними вадами, неможливість завагітніти тощо доволі часто пов’язують з поганою екологією. Ми й самі знаємо, що вона в нас у критичному стані, але надалі псуємо довкілля.

Екологи стверджують, що під час згорання тонни рослинних залишків у повітря вивільняється майже 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали та низка канцерогенних сполук. Тліючи без доступу кисню, листя виділяє бензопрен, який може спричиняти ракові захворювання. Крім того, з димом у повітря потрапляють діоксини — одні з найотруйніших для людини речовини, — а також пестициди, яких найбільше в бадиллі картоплі, адже навесні господарі щедро кроплять її, щоб захистити від колорадського жука. Якщо в багатті опиняються пластикові пляшки, фарбовані вікна, двері, гума, шини тощо, то шкоди ще більше. Під час згорання, наприклад, поліетиленового пакета в повітря потрапляє до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість із яких отруйні для людини. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. Під час горіння гуми, крім згаданого, утворюється канцерогенна сажа.

А несвідомих паліїв в Україні не десятки, а сотні тисяч. Отож можна лише уявити, яким повітрям ми дихаємо, і страшно брати до тями, що в цей час відбувається в нашому організмі. Самі собі стаємо ворогами, можливо, до кінця цього не усвідомлюючи. То навіщо рубати гілку, на якій сидимо?